Přeskočit na obsah

Slavíme 40 let trvání Evropské společnosti pro klinickou onkologii

Čtyřicet let není dlouhá doba, ale evropská onkologie za tu dobu urazila ohromný kus cesty. Ze zcela pesimistického, beznadějného oboru, kam se mnoho lékařů nehrnulo, se stal prestižní obor. Více než třetinu členů ESMO tvoří onkologové do 40 let věku. To značí dobrou perspektivu oboru i lepší prognózu pacientů než v době, kdy se ESMO zakládalo.

Počátky organizované onkologie

Z dnešního pohledu zanedbatelný počet onkologů, tedy celá stovka, se sešel v roce 1975 v hotelu Negresco v Nice, aby pod vedením prezidentů‑zakladatelů Georgese Mathé a Maurice Schneidera položili základy velmi silné organizace, odborné společnosti Evropské asociace pro klinickou onkologii (ESMO), která pravidelně pořádá setkání, tedy kongresy ESMO. Cílem této snahy bylo již tenkrát usnadnit sdílení zkušeností, vzdělávání onkologů a podpora výzkumu, aby se zlepšila péče o onkologické pacienty. Tehdy v ideologicky rozdělené Evropě pravděpodobně hrstku průkopníků ESMO ani nenapadlo, že za 40 let kongresy navštíví celkem více než 120 000 účastníků z celého světa a ESMO se stane skutečně panevropskou organizací, jejíž působnost však nezůstane omezena jen na oblast Evropy, ale bude znamenat vedle Americké onkologické společnosti (ASCO) hlavní profesní onkologickou platformu.

ESMO se však vyvíjela dále. V roce 1985 byla poprvé udělena cena ESMO, získal ji nizozemský onkolog Bob Pinedo, který byl v letech 1988 a 1989 prezidentem ESMO.

V roce 1989 odstartoval program ESMO Fellowships, do něhož se již investovalo 6 630 000 eur. Program je určen především pro podporu mladých onkologů v jejich profesionálním rozvoji, pro rozvoj onkologického výzkumu a usnadnění sdílení informací. Nabízí též supervizi a rady mladým odborníkům. ESMO Fellowships je vnímán jako investice do budoucnosti jak v rozvoji onkologických osobností, tak v zlepšení léčebných možností. Program podpořil již 333 onkologů, prvním byl Emanuelle Zucca (Švýcarsko).

V roce 1990 začal vycházet časopis Annals of Oncology se stále stoupajícím impact faktorem.

Přínos čtvrt století usilovné práce

Těchto 25 let usilovné práce začalo na přelomu tisíciletí přinášet ovoce v podobě nových skupin léků a změněné strategie léčby. Vedle striktních protokolů, které zahrnují chirurgickou léčbu, která je stále základem terapie u většiny onkologických diagnóz, chemo‑ a radioterapii, se objevuje personalizovaná onkologie, jež díky prediktivním biomarkerům umožňuje zvolit optimalizovaný způsob terapie. Mezi prvními léky, které vyžadují individualizovanou terapii, byly monoklonální protilátky (trastuzumab, bevacizumab, cetuximab a další) a krátce po prvním z nich se objevily tzv. malé molekuly – inhibitory tyrosinkináz (gefitinib, erlotinib, sunitinib, sorafenib a další), nyní již druhé generace (afatinib, crizotinib apod.).

Na startu třetího tisíciletí

Konec minulého a počátek tohoto století probíhaly ve znamení zapojení střední a východní Evropy do aktivit ESMO. V té době vznikly celoevropské doporučené postupy (ESMO Guidelines, 1998). Díky podpoře mladých lékařů vzrůstá počet onkologů do 40 let, takže v roce 2001 vytvořili mladí onkologové svůj vlastní výbor ESMO. Prvním předsedou byl Fabrice André (Francie). V roce 2004 bylo onkologů pod 40 let 9,6 %, letos tvoří více než třetinu (37,7 %).

V posledním desetiletí se prohlubuje spolupráce Evropské společnosti pro klinickou onkologii s regionálními profesními organizacemi a pořádají se celoevropské edukační projekty. V nabídce k účasti z roku 2010 bychom našli ESMO akademii, sympozia o signálních drahách, kursy o provádění klinických studií, imunoonkologická sympozia a další. S rostoucím poznáním nabývá na významu vzdělávání, k němuž mají onkologové díky internetu otevřený přístup. V roce 2011 již existovalo více než 6 000 webových stránek se zaměřením na odborné onkologické informace, volně dostupných bylo 1 800 prezentací a více než 1 000 původních článků. Onkologové mohli absolvovat 47 edukačních modulů.

Každý kongres ESMO je svědkem velmi bouřlivého vývoje onkologie v podobě rozšíření léčebných možností nejen o jednotlivé léky, ale v současnosti přibývají celé nové léčebné skupiny. V posledních pěti letech došlo například ke „znovuobjevení“ imunoonkologie. Za dobu existence ESMO došlo i k výraznému posunu v percepci potřeb nemocného, nejen co se týče samotného nádorového onemocnění, ale především kvality jeho života. Onkologické choroby jsou nyní v desítkách procent případů chronickým onemocněním, a proto je velmi důležité, jak bude onkologický pacient se svou chorobou žít někdy po značně dlouhou dobu.

Ambicí ESMO je podpořit takové postupy, které jednou vyléčí každého onkologického pacienta, i když stále častěji onkologie naráží na stoupající náklady na léčbu svých pacientů. V rámci rozpočtu systému zdravotní péče je čím dále těžší najít zdroje pro úhrady optimalizované terapie nemocných s nádorovým onemocněním, a to se netýká jen ČR. V budoucnosti bude ESMO muset hledat odpovědi na etické otázky spojené s onkologickou léčbou.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené