Přeskočit na obsah

Slavíme 20 let kochleárních implantací u dětí v ČR

Více než 500 pacientů s vrozenou či získanou ztrátou sluchu v důsledku postižení jemných struktur vnitřního ucha dostalo sluchovou neuroprotézu v českém specializovaném Centru kochleárních implantací u dětí v České republice při FN Motol. Od svého vzniku v roce 1993 na Klinice ušní, nosní a krční 2. LF UK a FN Motol naplňuje program kochleárních implantací u dětí v České republice. Spustilo ho pouhé dva roky po implantaci u prvního českého dítěte v Hannoveru prof. Dr. Ernestem Lenhardtem. Díky implantátu získali motolští pacienti zpátky sluch, naučili se mluvit, otevřela se jim možnost vzdělání na běžných školách a snadněji se zařadili do společnosti. To už stojí za pořádnou oslavu!

Do Národního domu na Vinohradech se 30. října sjelo velké množství dětí s kochleárním implantátem a jejich rodičů na slavnostní odpoledne, které proběhlo pod záštitou ministra zdravotnictví MUDr. Martina Holcáta, MBA, ředitele Fakultní nemocnice v Motole JUDr. Ing. Miloslava Ludvíka, MBA, a děkana 2. lékařské fakulty UK doc. MUDr. Ondřeje Hrušáka, Ph.D. Kromě soutěží a další zábavy potěšilo přítomné především vystoupení vzácných hostí – Jiřího Suchého a Jitky Molavcové. Ti nakonec rozezpívali celý Raisův sál. A všichni zpívali velice čistě!

Jediný obnovitelný smysl

Ztráta sluchu je podle vyjádření WHO druhým nejtěžším postižením člověka, hned za postižením mentálním. Diagnóza poruchy sluchu je velmi obtížná – její výskyt v populaci se odhaduje na tři z jednoho tisíce nově narozených dětí, z toho u třetiny se jedná o poruchu těžkou. Sluch je přitom jediným smyslem, který lze u velkého počtu neslyšících obnovit pomocí elektrického dráždění nervových zakončení vnitřního ucha. Na tomto principu je založena léčba kochleární implantací.

„Kochleární implantát zprostředkovává neslyšícímu jedinci sluchové vjemy přímou elektrickou stimulací sluchového nervu uvnitř hlemýždě vnitřního ucha. Přístroj funguje na bázi přenosu energie a signálu pomocí elektromagnetické indukce,“ vysvětluje doc. MUDr. Zdeněk Kabelka, Ph.D., vedoucí Centra kochleárních implantací u dětí v České republice při FN Motol, „uživatelé kochleárních implantátů se zapojují prakticky do všech běžných činností a v každodenním životě již nepotřebují asistenci tlumočníka. Znám pacienty, kteří se naučili cizí řeč, dokážou poslouchat hudbu a telefonovat. Omezení nepociťují ani v oblasti sportu, díky speciálním úpravám některých přístrojů mohou s implantátem dokonce plavat.“

Dobrá rehabilitace podmínkou

Zavedení kochleárních implantací u dětí s vrozenou ztrátou sluchu znamená převrat v jejich rozvoji. „Aktuální údaje hovoří o tom, že s dobrou rehabilitací mají šanci naučit se mluvit a zhruba 60 % pacientů studuje na běžných školách – v souboru máme i první absolventy vysokých škol,“ vyzdvihuje psycholožka PhDr. Eva Vymlátilová, vedoucí diagnosticko‑rehabilitačního oddělení. Centra kochleárních implantací.

Postupně vznikla síť 16 spolupracujících specializovaných pracovišť na celém území naší republiky, která se na rehabilitaci komunikačních schopností u malých pacientů podílejí. Dvacet let usilovné a úspěšné práce dalo vzniknout tzv. pražské škole rehabilitace implantovaných dětí s výsledky srovnatelnými s nejlepšími zahraničními centry. O vyšetřování, předoperační a pooperační rehabilitaci a vlastní zavedení implantátu se stará tým odborníků Centra kochleárních implantací u dětí v České republice při FN Motol. Zahrnuje foniatra, čtyři logopedky, klinického psychologa, čtyři ORL lékaře a dva klinické inženýry. Širší tým potřebuje spolupráci dalších lékařů motolské nemocnice – dětské ORL odborníky, specializované rentgenology, anesteziology, neurology, oční lékaře, genetiky a dětské lékaře.

Slovo a schopnost mluvit jsou pro rozvoj společnosti nezbytné. Ztráta sluchu u dětí má fatální důsledky, neboť bez sluchu se prakticky nelze naučit mluvit ani s porozuměním číst. Z pohledu historie se společnost chovala k neslyšícím podstatně hůř než např. k nevidomým. Doc. Kabelka a celý tým Centra kochleárních implantací u dětí v České republice při FN Motol dokazují, že časy se mění.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené