Skupování pohledávek nemocnic je dobrý obchod
Nemocnic, které nejsou schopny splácet své závazky v době splatnosti, přibývá. Jednou z firem, které tyto pohledávky odkupují, je společnost Magellan. Ačkoliv nabízí nemocnicím bezúročné půjčky v objemu stovek milionů korun, sama loni skončila v půlmilionové ztrátě. Přesto má ambice skoupit pohledávky za půldruhé miliardy korun. Aby Magellan mohl uhradit peníze za nemocnice, musí si půjčit peníze na úrok, kdežto nemocnicím nabízí finanční servis bez úroku. Firma přesto tvrdí, že jde o dobrý obchod.
Firma Magellan působí v českém zdravotnictví šest let. Svou činnost nazývá klasickým faktoringem. Od dodavatele odkoupí pohledávky většinou po době splatnosti v průměru za 97 procent původní ceny. Od nemocnice pak požaduje 100 procent původní částky. Rozdíl ceny je ziskem společnosti. S nemocnicí si firma domluví splátkový kalendář, většinou od šesti do dvanácti měsíců. V drtivé většině případů nemocnice platí v dohodnutém termínu, takže neplatí až na výjimky žádné úroky. Magellan tvrdí, že pohledávky nemocnic rozhodně nebude nikdy kapitalizovat. „Pokud by byly pohledávky postoupeny třetí osobě, stávají se právně neplatné,“ říká ředitel firmy Petr Formánek. Jenže toto právní ošetření mají ve smlouvách pouze ty nemocnice, které o tuto klauzuli ve smlouvě výslovně požádají. Ostatní nemocnice, které tuto zásadní podmínku ve smlouvách nemají, jsou vystaveny riziku, že je možné pohledávky postoupit třetí osobě.
Redakce Medical Tribune zjistila pochybnosti také v samotném působení firmy. Společnost Magellan Česká republika je sice dceřinou společností velké a úspěšné firmy Magellan S.A. v Polsku, v mnoha ohledech se ale od ní liší. Polská Magellan, která obchoduje akcie na burze, má základní kapitál ve stovkách milionů eur, vysoké každoroční zisky a hlavně jiný předmět podnikání. „Finanční aktivita Magellanu v Polsku spočívá z cca 45 % v poskytování úvěrů přímo nemocnicím a z 55 % ve financování a restrukturalizaci závazků nemocnic. V ČR je ten poměr cca 5 % úvěrů a 95 % restrukturalizace závazků nemocnic,“ poznamenává zástupce Magellanu Rafal Skiba.
Odlišné zaměření „matky“ a „dcery“ může vysvětlovat odlišnou úspěšnost obou firem. Zatímco „matka“ poskytuje klasické úvěry, ze kterých se dá lépe zbohatnout, „dcera“ v České republice nabízí nemocnicím nebankovní zacházení a zatím hospodaří ve ztrátě téměř půl milionu korun, základní kapitál firmy Magellan Česká republika je pouze 700 tisíc korun. Tomáš Morávek z ČSOB, šéf Asociace faktoringových společností, na této situaci nic zvláštního nevidí. „Refinancování poskytovatelů finančních služeb z bankovních úvěrů je normální a fungují tak faktoringové, leasingové i jiné firmy. Jaký by měl být poměr úvěrů a např. výše základního kapitálu, je na posouzení banky, která refinanční úvěr poskytne.“ Redakce MT však při zběžném pohledu do účetnictví ostatních faktoringových firem dospěla k jinému zjištění. Většina z nich má vysoký základní kapitál a mají stamilionové až miliardové zisky.
Ačkoliv firma Magellan tvrdí, že provozuje klasický faktoring, úplně klasický faktoring to není. Jedním ze základních předpokladů této činnosti je, že splatnost pohledávek nesmí překročit 180 dní – viz definice faktoringu (wikipedia). Magellan ale běžně nabízí nemocnicím splatnost třikrát delší – do 12 měsíců.
Komu firma půjčuje?
Redakce MT se zajímala také o seznam nemocnic, se kterými firma spolupracuje. Firma jmenovitě uvedla pouze čtyři nemocnice. „Namátkou třeba Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, Nemocnice Kladno, Klatovy, Třebíč…“ odpověděl na dotaz ředitel české pobočky Petr Formánek. Zároveň dodává, že jeho firma spolupracuje také s některými fakultními nemocnicemi. Ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel nemocnic však o žádné takové spolupráci neví. „MZ nemá informace o tom, že by přímo řízené nemocnice postupovaly své závazky této firmě a ani že by pohledávky vůči těmto nemocnicím byly dodavatelskými firmami společnosti Magellan prodávány,“ poznamenává mluvčí Viktorie Plívová a dodává: „Rozhodnutí o případné spolupráci s firmou Magellan je plně v kompetenci jednotlivých ředitelů zdravotnických zařízení. Ministerstvo nicméně takový postup nepovažuje za systémové řešení.“
Redakce MT však našla také instituce, které jsou s dosavadními vztahy s firmou Magellan spokojené. „Společnost Magellan v minulosti některé závazky či pořízení investic financovala. Nejednalo se o odkup pohledávek, ale proplacení konkrétních dodavatelských závazků. Tyto transakce proběhly vždy korektně a nebyl zaznamenán negativní ohlas,“ uvedla Petra Špornová, tisková mluvčí Moravskoslezského kraje.
Zástupci Libereckého kraje se naopak spolupráce s touto firmou obávají. „Hned po nástupu do vedení kraje jsme jasně odmítli jednání o vstupu soukromých společností na trh zdravotní péče v Libereckém kraji. Odkup pohledávek vidíme jako skryté nebezpečí nenápadné privatizace zdravotnictví,“ řekl pro MT Martin Řehořek z vedení kraje.
Zdroj: Medical Tribune