Přeskočit na obsah

Školy a pandemická chřipka

Epidemiologové z Belgie, Anglie, Walesu, Finska, Německa, Itálie, Lucemburska, Polska a Nizozemska sebrali data o nákaze pandemickou chřipkou a pomocí matematického modelu je dali do souvislosti s provozem škol. Pro studii využili srovnání počtu osob nakažených během dní, kdy jsou školy v provozu, a počtu osob, jež se nakazily pandemickým chřipkovým virem A(H1N1) během víkendových dní a během dní, kdy mají školáci prázdniny.

Epidemiologové logicky předpokládají, že uzavření škol sníží počet nakažených pandemickou chřipkou, ale exaktní data, která by to potvrdila, zatím chyběla.

Tým vedený Nielem Hensem z Univerzity v Antverpách zveřejnil výsledky studie v lékařském časopise BMC Infectious Diseases. Prokázalo se, že ve dnech, kdy jsou zavřené školy, klesá četnost kontaktů mezi lidmi zhruba o 10 procent. O víkendech dochází ve srovnání se všedními dny k výrazným změnám ve struktuře kontaktů mezi lidmi. Návštěvy příbuzných mají za následek vzestup počtu mezigeneračních kontaktů.

Naopak klesá četnost kontaktů mezi vrstevníky. Snížená četnost kontaktů mezi dětmi má relativně značný dopad na šíření nákazy. Populace dětí má zcela specifické hygienické návyky a přichází do těsného kontaktu s velkým množstvím jak dětí, tak i dospělých. Děti také zřejmě vylučují do okolí větší množství virových částic.

„Pokud platí, že uzavření školy má v pandemické situaci podobný efekt jako uzavření škol během víkendů a svátků, pak má takové opatření významný vliv na šíření nemoci a snižuje přenos nákazy o 21 procent. To je jen velmi rezervovaný odhad, protože v podmínkách pandemie se nekonají obvyklé víkendové společenské akce, jako jsou sportovní utkání nebo kulturní podniky. Na druhé straně ale má uzavření škol značný dopad na makroekonomiku a to je faktor, který je nutno zvážit,“ říkají autoři studie v BMC Infectious Diseases.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené