Školicí středisko personalizované medicíny a asistenčních technologií
Plně v souladu se současným trendem personalizované medicíny zahájilo v těchto dnech v Chlumu u Třeboně svou činnost školicí středisko vybudované za finanční pomoci Evropské unie. Jeho hlavním posláním je seznamovat odbornou i laickou veřejnost jednak s metodami personalizované medicíny, jednak s moderními asistenčními technologiemi sloužícími především seniorům a chronicky nemocným. Středisko je určeno především pro pracovníky technologických firem, developery a architekty, pracovníky agentur domácí péče, lékaře a zdravotnické pracovníky, studenty vysokých škol technického, lékařského a sociálního směru, zástupce státní správy a samosprávy.
Na pomoc seniorům a chronicky nemocným
Součástí střediska je prezentační a telekonferenční sál s audiovizuální technikou, personálními počítači a telemedicínskými přístroji pro měření fyziologických parametrů, kde již dnes jsou pořádány kursy personalizované medicíny a asistenčních technologií.
Středisko provozuje rovněž vzorovou „chytrou domácnost“, vybavenou asistenčními a medicínskými technologiemi, které využívají senzory, nástroje, pomůcky, domácí spotřebiče a informační a komunikační prostředky schopné usnadnit každodenní život zdravotně znevýhodněným či starším lidem. Chytrá domácnost představuje bydlení, v němž mohou obyvatelé na dálku ovládat nejrůznější zařízení včetně kuchyňské či spotřební elektroniky. Vybavení umí sledovat zdravotní stav seniorů, chronicky nemocných nebo i žen v rizikovém těhotenství. Pacienta mohou mít díky senzorům a internetu na dálku pod dohledem nejen jeho příbuzní, ale i lékaři.
Nově otevřené zařízení je pojmenováno podle lokality, v níž se nachází, Zájezek, kromě vlastního školicího střediska zahrnuje i veřejně přístupnou hvězdárnu s profesionálním zrcadlovým hvězdářským dalekohledem o průměru 25 cm s možností přenosu obrazu do prezentačního a telekonferenčního sálu, dále ubytovací a stravovací kapacity se sportovišti a rybníkem.
Systém terapeutického monitorování léků
Majitelem a provozovatelem zařízení je akciová společnost Mediware a. s., která vznikla v roce 2006 a v současnosti je spin‑off firmou 1. LF UK v Praze. Jejím hlavním produktem je systém terapeutického monitorování léků (Therapeutic Drug Monitoring – TDM) MwPharm, který slouží pro rozhodování lékaře v klinické praxi zejména při určování dávky nejběžněji podávaných farmak pro nemocné s ledvinným a jaterním selháním. Jde o jeden z prvních originálních nástrojů pro terapeutické monitorování léků a individuální úpravu jejich dávkování; v novém školicím středisku se přednáší i o něm.
Z původního prototypu se stal produkt, který patří v koncepci systému eHealth do tzv. nulté generace PHS (Personal Health Systems). Jak uvádí ředitel společnosti Mediware Ing. Jiří Potůček, systém vychází ze spolupráce zejména s Institutem klinické a experimentální medicíny v Praze, s 3. LF UK, s Department of Pharmacokinetics and Drug Delivery, Gröningen University, a s Department of Clinical Pharmacology, University of Ulm (SRN). Jde o klinický farmakokinetický program sloužící především ke stanovení správného dávkovacího režimu za pomoci modelování časového vývoje koncentrace léku v plazmě, a to na základě farmakokinetických parametrů z široké databáze léčiv, která je součástí systému, a na základě individuálních fyziologických parametrů pacienta. Program obsahuje databázi více než 250 léčiv spolu s jejich kinetickými parametry, přičemž data existujících léčiv mohou být upravována a nová léčiva mohou být velmi jednoduše přidávána. Dnes už zdaleka nejde jen o imunosupresiva, ale i antibiotika, cytostatika, antikoagulancia, antikonvulziva, antiepileptika, antiarytmika, antidepresiva, digoxin, teofylin, fenytoin a řadu dalších.
Hlavní úlohou programu MwPharm je asistovat lékařům při stanovování vhodného dávkovacího režimu léčiva. Program je schopen simulovat a optimalizovat hodnoty parametrů fitováním křivky do naměřených dat, což umožňuje další zpřesnění dávkovacího režimu. MwPharm umožňuje přehledné zpracování farmakokinetických dat, jejich snadnou vizualizaci a generování komplexních a přehledných výstupů do přenosného formátu dokumentů (PDF). Cílem programu je zkvalitnit preskripci, bránit intoxikaci pacientů příliš vysokými dávkami či naopak poddávkování, redukovat počet měření koncentrace léčiv v plazmě, zkrátit dobu hospitalizací a snížit jejich počet. Monitorování je vhodné především v následujících případech:
| léčiva jsou podávána profylakticky (antiepileptika, antiarytmika)
| léčiva mají úzké terapeutické rozmezí (digoxin, cytostatika)
| léčiva mají úzké „terapeutické okno“, jsou účinné jen v určitém rozmezí, koncentrace nad i pod ním jsou neúčinné (antidepresiva)
| léčiva mají velké interindividuální rozdíly koncentrace po téže dávce (teofylin)
| léčiva mají abnormální vztah mezi dávkou a plazmatickou koncentrací (fenytoin)
| léčiva při obvyklém dávkování nevyvolají očekávaný účinek – stanovení koncentrace má odlišit sníženou vnímavost pacienta od non‑compliance
| u léčiva je nutno vyloučit toxicitu (např. nefrotoxicita a ototoxicita gentamicinu)
| závažná somatická onemocnění mohou změnit eliminační funkce nemocného
| ve vyšším či nižším věku může při snížené biotransformaci hladina léčiva stoupat
Program MwPharm jako představitel terapeutického monitorování léků tak slouží k optimalizaci léčby prostřednictvím individualizovaných dávkovacích režimů léků založených na klinických charakteristikách konkrétního pacienta (věk, pohlaví, tělesná hmotnost, stav funkce ledvin, lékové interakce), měření koncentrace příslušného léku v krvi a udržování této koncentrace v předem stanoveném rozmezí. Jako nástroj klinického rozhodování umožňuje snadno a rychle stanovit optimální dávky léku, dosáhnout co nejlepšího terapeutického výsledku, zabránit nežádoucím účinkům, zkrátit nezbytně nutnou hospitalizaci, šetřit čas ošetřujícího personálu atd.
Právě v loňském roce byl program MwPharm vyhlášen jako nejlepší na světě, a to v hodnocení z hlediska přesnosti výpočtu, jednoduchosti a rychlosti použití, uživatelské přívětivosti, schopnosti uchovávat důležitá klinická data pacientů ve strukturované databázi a komunikovat s nemocničním a laboratorním informačním systémem, počtu léčivých přípravků, jejichž dávkování dovoluje stanovit, atd. V přehledu publikovaném v prestižním časopise Clinical Pharmacokinetics nakladatelství Adis získal MwPharm v globálním hodnocení všech výše uvedených parametrů (spolu s programem TCIWorks) nejvíce bodů.1
Do budoucna se předpokládá další zdokonalování programu směrem k ještě větší preciznosti, rychlosti a jednoduchosti použití, flexibilnosti a mobilitě, s možností užívání přímo u lůžka nemocného; navíc se do analýz kromě farmakokinetických údajů budou zadávat i data z vyšetření genotypu pacienta.
1. Fuchs A et al. Benchmarking Therapeutic Drug Monitoring Software: A review of Available Computer Tools. Clin Pharmacokinet. 2013;52:9–22.
Zdroj: