Přeskočit na obsah

Sjezd promarněných příležitostí

GML považuje tento sjezd ČLnK za promarněnou příležitost otevřít širokou diskusi k otázkám, které stojí v dnešní době před lékárnickou veřejností i celým naším oborem, a také za promarněnou příležitost k možnosti lékárnické veřejnosti vyjádřit se k situaci v českém lékárenství. Sjezd se nevěnoval v dostatečné míře tak zásadním otázkám, jakými jsou: problematika specializačního vzdělávaní, jádrová úhrada, možné způsoby zajištění povinnosti výběru poplatků, aktivita ČLnK v Lékárnickém občanském sdružení (LOS) atd.

Sjezd vůbec neotevřel zásadní otázku našeho oboru, jíž je zavedení placených výkonů tzv. farmaceutické péče v lékárnách a jejich odměňování. GML také vadí, že sjezd propásl příležitost k sebereflexi současného vedení ČLnK a nevykročil směrem k jednotě všech skupin lékárníků.

"Taková jednota může být postavena pouze na otevřené diskusi a respektu k názorům všech jejích účastníků," píše se v prohlášení GML, které dále upozorňuje, že na sjezd nebyla jednotlivými OSL zvolena více než třetina delegátů, takže se jej zúčastnilo pouze 100 zástupců v ČLnK povinně organizovaných lékárníků. GML považuje tento nezájem a rezignaci nemalé části lékárnické veřejnosti za mimořádně nešťastný a ve svých důsledcích nebezpečný. Podle něj právě pasivita a rezignace stále početnější části lékárnic a lékárníků otevírají možnost zneužití ČLnK k zájmům a cílům úzké skupiny v rámci celého oboru. Redakce MT také obdržela komentář Mgr. Marka Hampela k průběhu sjezdu ČLnK, který následuje.

Co na benešovském sjezdu ČLnK chybělo

Chyběli delegáti, což je nepříjemné a ve svých důsledcích nebezpečné. Narůstající pasivita nemalé části lékárnické veřejnosti dává totiž možnost zneužívat ČLnK k prosazování zájmů a cílů úzké skupiny v rámci celého oboru. Tato rezignace lékárníků je důsledek toho, co se v českém lékárenství dnes děje, kdy skupinka v čele komory bojuje o zvýšení své moci na úkor všech ostatních skupin lékárníků i na úkor plnění svých povinností. Chyběla dobrá vůle naslouchat radám osobností oboru, které se v rámci diskuse na sjezdu obrátily na prezidenta a viceprezidenta prostřednictvím několika otevřených dopisů.

Adresáti na žádný z nich nereagovali, jejich bohorovnost a přezíravost je jen stěží představitelná a uvěřitelná. Chyběl prostor pro dostatečnou diskusi nad tématy, která v současnosti trápí lékárenskou veřejnost. Program sjezdu se v průběhu jednání dvakrát měnil. Poprvé hned na začátku, kdy byl na návrh z pléna zařazen bod o odvolání člena představenstva Mgr. Marka Hampela. Jeho tematická přednáška byla přeřazena až na sobotu, tedy až za hlasování o jeho odvolání.

Podruhé se měnil už schválený program v sobotu ráno, kdy prezident komory navrhl dovolbu členů představenstva. V důsledku těchto změn v programu sjezdu, které nebyly motivovány ničím jiným než snahou prezidenta a viceprezidenta ČLnK umlčet názorový nesouhlas a upevnit svou mocenskou pozici, nedošlo k potřebné a dostatečné diskusi nad takovými tématy, jako jsou oblast specializačního vzdělávání farmaceutů, zavedení systému tzv. jádrové úhrady léčiv do zákona č. 48/1997 Sb., možné způsoby zákonné úpravy vymahatelnosti nevybírání regulačních poplatků ve všech lékárnách, zbytečná aktivita ČLnK a její angažmá v Lékárnickém občanském sdružení (LOS).

Za největší nedostatek sjezdu pak považuji, že se vůbec neotevřela diskuse, zda zavádět v našich lékárnách systém placených služeb tzv. farmaceutické péče. Delegáti sjezdu z řad provozovatelů veřejných lékáren byli připraveni daná témata věcně a podrobně diskutovat. Stanoviska Grémia majitelů lékáren (GML) jsou všeobecně známa, a pokud by se k nim na sjezdu otevřela diskuse, jistě by zazněla. Pro úplnost zopakuji základní stanoviska GML k výše uvedeným tématům i zde.

GML prosazuje stabilizaci příjmů veřejných lékáren v rámci připravované změny v oblasti cenotvorby léčiv, což znamená částečné zafixování objemu finančních prostředků z veřejného zdravotního pojištění v oblasti léčiv. K bodu regulační poplatky v lékárnách GML podporuje tak, jak je uvedeno v programovém prohlášení vlády, aby regulační poplatek byl příjmem lékárny za výdej léčiv za celý recept a dále, aby případné nevybírání tohoto regulačního poplatku bylo právně vymahatelné.

GML se bude zasazovat, po odborné diskusi, o prosazení dobrovolné generické preskripce léčiv do zákona o léčivu. GML v oblasti specializační přípravy farmaceutů dlouhodobě prosazuje specializační přípravu v jednom oboru, a tím je všeobecné lékárenství, a další specializované činnosti navrhujeme přesunout do nástavbových, certifikovaných kursů. Předpokládáme odbornou diskusi nad vlastní náplní specializačního oboru a náplní jednotlivých certifikovaných kursů.

GML v oblasti budoucnosti zavedení tzv. placených farmaceutických služeb v lékárnách vnímá tuto změnu v odměňování lékáren jako nadstandardní ohodnocení jen vybraných služeb a z hlediska příjmů lékáren jen jako doplňkový zdroj příjmů. I v této oblasti jsme připraveni vést odbornou diskusi se všemi kompetentními institucemi a organizacemi. Benešovský sjezd ČLnK jsme označili za promarněnou příležitost, mj. i co do možnosti prodiskutovat závažná (zásadní) témata dnešního českého lékárenství. Místo toho nám všem prezident a viceprezident komory důrazně připomněli, že kdo nejde s nimi, jde proti nim a musí být připraven nést důsledky.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené