Sjezd komory nenechal na ministerstvu nit suchou
Odmítnutí téměř všeho, co ministerstvo zdravotnictví dělá, snad s výjimkou vymezení pojmu lege artis v novém zákonu o zdravotních službách. Tak by šel ve stručnosti shrnout závěr sjezdu České lékařské komory, který proběhl 19. a 20. listopadu v Brně.
Sjezdu ČLK se zúčastnil i ministr zdravotnictví Leoš Heger, který zde měl devadesátiminutovou prezentaci. Shrnul dosavadní aktivity ministerstva a některé další záměry, jako další tři klíčové zákony (o zdravotních pojišťovnách, univerzitních nemocnicích a dlouhodobé péči).
Jedním z témat, která dominovala následné několikahodinové diskusi, byla nutnost přeregistrace všech zdravotnických zařízení. Tento krok již byl schválen parlamentem v novém zákoně o zdravotních službách.
„Povinnost soukromých lékařů znovu prokazovat, že jsou soukromými lékaři a že mohou dále pracovat v oborech a provozovat praxe, jež provozují třeba 15 až 20 let, považujeme za zásah do nabytých práv. Podle našich právníků je to v rozporu s ústavou a budeme se snažit prosadit podání ústavní stížnosti,“ uvedl prezident ČLK Milan Kubek.
Ministr v této souvislosti přislíbil, že jeho úřad vypracuje metodický pokyn tak, aby celá procedura byla pro lékaře co nejjednodušší.
V mnoha sjezdových příspěvcích bylo skloňováno slovo korupce. Milan Kubek ministra Hegera vyzval, že pokud chce udělat nějaké jasné protikorupční opatření, tak nechť zveřejní podmínky sporné smlouvy na dodávky zdravotnických prostředků pro IKEM. Na to zareagoval současný ředitel IKEM Aleš Herman s tím, že pokud by byl obsah této smlouvy zveřejněn včetně ceníků, zcela reálně by IKEM hrozil soudní spor a milionové sankce. „Pod něco takového se nepodepíšu. Zvolili jsme tedy cestu kultivace této smlouvy,“ řekl.
Dalším bodem, který upoutal pozornost delegátů, byla úprava platů lékařů na příští rok. Leoš Heger i zde zopakoval, že kvůli ekonomické situaci od ledna stoupnou platy lékařům u lůžka jen o 6,25 procenta. Navýšení o deset procent lze prý čekat v pololetí, když „nebude prohloubena krize“.
Šéf lékařských odborů Martin Engel na sjezdu řekl, že odboráři budou při prosazování svých platových požadavků v listopadu pokračovat v „měkčí“ happeningové kampani „Zůstáváme, splňte sliby“. V prosinci chtějí mít zpracovánu analýzu, zda jejich kampaň má smysl, potom by rozhodovali o případných dalších, tvrdších akcích. Engel však dodal, že odboráři chtějí, aby i pacienti měli „klidné Vánoce“ po obdobích nejistoty, která v uplynulých měsících a letech panovala ohledně zdravotní péče v Česku.
Kubek lékařům připomněl, že memorandum o platech je „závazek právně nevymahatelný“. „(Dohoda) bude plněna pouze tehdy, pokud si ji síla vynutí, pokud budou lékaři ochotni za svá práva bojovat,“ míní. Podle Kubka přitom plnění této fáze memoranda bude pro lékaře signálem, jak hodlá vláda plnit cíle dohody, která požaduje pro lékaře do roku 2013 až trojnásobek průměrné mzdy v zemi.
Zástupci ministerstva říkají, že únorové memorandum o desetiprocentním navýšení lékařských mezd plní postupně. Podle Hegera by v současné situaci, kterou rámují hospodářské problémy celé Evropy, bylo nezodpovědné učinit „absolutní slib o nárůstu deset procent hned teď a tady“.
Ministr však zároveň přiznal, že memorandum skutečně hovoří o desetiprocentním růstu. Nicméně prý hovoří o celkem třech fázích zvýšení platů do roku 2013. Ministerstvo podle něj dělá, co v současné době dělat lze. Jen v příštím roce by prý na zvýšení mezd lékařů mělo jít 4,5 miliardy korun.
Právní expert lékařské komory Jan Mach označil neukotvenost mezd lékařů v zákoně jako jednu z hlavních výzev, jimž bude české zdravotnictví v budoucnosti čelit. Podle něj by měly být platy lékařů‑zaměstnanců stanoveny zákonem jako násobek průměrné mzdy v tuzemsku, podobně třeba jako platy soudců nebo státních zástupců.
Heger na sjezdu označil za jeden z důvodů současných napjatých vztahů mezi ministerstvem a komorou fakt, že od minulého sjezdu komory před rokem „zůstala omezena míra komunikace mezi ČLK a ministerstvem“.
V závěru svého jednání pak delegáti přijali rozsáhlé usnesení, jež se nese v podobně kritickém duchu jako celé jednání. „Sjezd odmítá princip, který plánuje užít MZ při tvorbě úhradové vyhlášky pro rok 2012, dle něhož by požadavek segmentu na navýšení úhrad měl být provázen doporučením, kterému segmentu je třeba ubrat.
Současná vláda navýšením DPH bere peníze celému zdravotnictví. Není tedy korektní nejdříve vytvořit větší nedostatek a pak jen zpovzdálí sledovat, jak se segmenty péče o tento zbytek poperou,“ píše se zde mimo jiné.
Usnesení také vyzývá lékaře, aby „nepodceňovali hrozící nebezpečí a aby bránili svá práva a oprávněné profesní zájmy. ČLK podpoří oprávněné protestní akce pořádané lékařskými organizacemi za předpokladu, že tyto protesty nebudou zaměřeny vůči ostatním skupinám lékařů.“ Posledním, padesátým bodem pak je schválení zvýšení odměny prezidenta ČLK o 33 % od 1. ledna 2012.
------
red
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune