Sinusitidu vyvolává změna mikrobiomu
Tým z University of California San Francisco vedený Susan Lynchovou porovnal spektrum mikrobů odebraných z paranasálních dutin desítky zdravých dobrovolníků a deseti pacientů trpících chronickou sinusitidou. Nemocní postrádali některé bakterie, jež jsou běžně přítomné v paranasálních dutinách zdravých lidí, a naopak se u nich v silně zvýšeném množství vyskytovala bakterie Corynebacterium tuberculostearicum, jež se běžně vyskytuje na kůži čela, tváří a na očních víčkách. Nejzávažnější se zdá u nemocných absence Lactobacillus sakei. Právě ona zřejmě tvoří pilíř obrany chránící sliznice paranasálních dutin proti průniku cizích bakterií z okolí. Potvrdily to pokusy na myších, jimž byla do paranasálních dutin cíleně vpravena kultura Lactobacillus sakei. Tyto myši byly následně odolné vůči infekci paranasálních dutin a neonemocněly sinusitidou.
Z výsledků studie publikované ve vědeckém časopisu Science Translational Medicine vyplývá, že paranasální dutiny hostí velmi pestré společenstvo mikroorganismů – mikrobiom. Jeho součástí jsou i bakterie vytvářející ochranný „mikrobiální štít“. Narušení skladby mikrobiomu paranasálních dutin a jeho vyvedení z rovnováhy otevírá cestu infekci. Podle Lynchové a jejích kolegů je jednou z funkcí paranasálních dutin kontrola mikroorganismů včetně bakterií, jež vstupují horními cestami dýchacími do lidského organismu.
Stávající léčba sinusitidy je založena na podávání antibiotik nebo pacient podstoupí chirurgický zákrok. Výhledově by mohla léčba sinusitidy využívat i prostředků, které by dovolily obnovení původního mikrobiomu, a tím by navodily podmínky nevhodné pro rozvoj patogenních mikroorganismů.
Zdroj: Medical Tribune