Silné doporučení, které podpoří budoucí studie
Profesorka Sibylle Kozek‑Langenecker, MBA, představila nové doporučené postupy léčby těžkého perioperačního krvácení European Society of Anaesthesiology (Management of severe perioperative bleeding). „Jde o práci klinických pracovníků pro klinickou praxi,“ zdůraznila profesorka Kozek‑Langenecker. Na tomto místě není možné pro obsáhlost nových doporučení se jimi detailně zabývat. Byly publikovány v časopise European Journal of Anaesthesiology (2013;30:270–382). V závěru symposia však poskytla profesorka Sibylle Kozek‑Langenecker časopisu Faktory pro život krátký rozhovor.
Paní profesorko, v čem jsou vámi představené postupy nové?
Je to poprvé, co byly vypracovány komplexní postupy pro všechny chirurgické obory. Zatím existovala jen dílčí doporučení, která se zabývala konkrétní situací a určitými okolnostmi. Poprvé máme guidelines zohledňující všechny aspekty, včetně optimalizace stavu pacienta. Jde o mezinárodní evropská doporučení vycházející z postupů rakouské odborné anesteziologické společnosti, které byly uveřejněny o několik měsíců dříve. Evropská doporučení však zahrnují postupy a přípravky, jež v Rakousku nejsou dostupné nebo se nepoužívají.
Je v doporučených postupech něco průlomově nového?
Nejde ani tak o nové léky nebo postupy, jako spíše o přístup k této problematice. Vycházejí z analýz velkých klinických studií a zahrnují celý proces od přípravy nemocného, optimalizace jeho klinického stavu, managementu infuzní léčby až po monitorování funkcí v pooperační péči. Na základě evidence based medicine byly vypracovány zlaté standardy perioperační péče a postupů.
Jaké místo má v nových doporučeních fibrinogen?
Fibrinogen má z hlediska síly klinických důkazů 1C doporučení v případech, kdy je jeho koncentrace < 1,5 g/l. Doporučení stejné síly má fibrinogen i v případě klinických známek jeho deficitu. Zvláštní místo v doporučeních má fibrinogen v péči o kardiologické pacienty, podle evidence based medicine jde o doporučení 1B, tedy z hlediska důkazů o doporučení vyšší úrovně. Byli jsme opakovaně tázáni, proč jsme v tomto případě přidělili relativně „slabé“ doporučení pro fibrinogen. Naší odpovědí je, že jde o silné doporučení, pro něž zatím nemáme dostatečný počet silných důkazů, tedy máme k posouzení jen málo klinických studií, které dokládají význam fibrinogenu. Předpokládáme, že s přibývajícími důkazy o významu fibrinogenu, posílí i jeho pozice v doporučeních.
Zdroj: Faktory pro život