Přeskočit na obsah

Síla chirurgie je v dokonalosti

Česká společnost kardiovaskulární chirurgie České lékařské společnosti J. E. Purkyně (ČSKVCh) je relativně mladým sdružením, zaměřeným na rozvoj odborné a vědecké úrovně srdeční a cévní chirurgie. Sdružuje především kardiochirurgy a angiochirurgy a dále spolupracovníky z oborů kardiologie, angiologie, radiologie, všeobecné chirurgie, traumatologie, perfusiologie aj.

K jejím cílům patří především:

* péče o rozvoj všech oblastí kardiovaskulární chirurgie,
* podpora vědeckovýzkumné činnosti v oboru,
* zastupování členů při jednáních s orgány státní správy,
* jednání a vedení dohodovacího řízení se zástupci zdravotních pojišťoven a jiných institucí zajišťujících financování zdravotní péče,
* výlučná reprezentace české kardiovaskulární chirurgie ve styku s odbornými národními i mezinárodními společnostmi.

Ve dnech 4. až 5. listopadu 2010 se v Českých Budějovicích - mimochodem teprve druhém městě po Brně, které se pořadatelství této akce úspěšně zhostilo již třikrát - sejdou členové ČSKVCh na svém IV. sjezdu. Jednat bude bezpochyby o čem.

Doc. MUDr. Petr Němec, CSc., předseda společnosti, i MUDr. Aleš Mokráček, CSc., předseda organizačního výboru sjezdu, připomínají např. to, že obě odbornosti, cévní i kardiochirurgická, jsou v posledních letech vystaveny velkému tlaku intervenčních kardiologů a radiologů.

"Byli bychom rádi, kdyby i tento náš sjezd pomohl zvednout 'hozenou rukavici' a vyzdvihl, v čem je síla chirurgie - totiž v dokonalosti," konstatují shodně. "Měli bychom pracovat na méně invazivních a kosmeticky lépe tolerovaných postupech, ale ne na úkor efektivity a léčby podstaty onemocnění," dodávají. Aktuálním otázkám (nejen) české cévní chirurgie a kardiochirurgie je proto věnováno i toto vydání Nemocničního speciálu. Projděte spolu s námi cestu, kterou se oba obory ubíraly v uplynulých desetiletích od prvních revaskularizací a bypassů až po roboticky asistované výkony 21. století

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené