Šetrná léčba kožních nádorů
Krém, který je aplikován přímo na kožní tumor nebo na prekancerózu, produkuje přirozenou cestou fotosenzitivní účinné látky. O několik hodin později lékaři osvítí oblast tumoru speciálním světlem z červeného spektra, aby tak tyto fotosenzitivní složky aktivovali. Výsledkem je proces apoptózy karcinomových buněk a destrukce tumoru. Tato technika zanechává za sebou podstatně menší zjizvení než v případě standardního postupu a žádné nebo jen malé poškození okolních zdravých buněk.
Přidáním chelátu železa CP94 do krému se výzkumníkům podařilo efekt této fotodynamické terapie výrazně zlepšit a dosáhnout vyšší redukce v hloubce tumoru o příliš velké tloušťce, aby bylo u něj možné využít neagresivní terapeutické metody.
Poprvé na světě byla v tomto případě provedena studie účinnosti této terapie přímo na pacientec h. Na studii pracovali lékaři klinik Royal Cornwall Hospitals NHS Trust v Truro. Využitím této fotodynamické terapie bylo dosaženo úspěchu v léčbě aktinických keratóz (lézí, jež se vyvíjejí až po letech od expozice UV záření); Bowenovy dermatózy (preinvazivní intraepiteliální tumor z rostoucích abnormálních buněk, které se mohou transformovat v kožní karcinom, částečně vzniklý kvůli dlouhodobé expozici UV záření) a bazaliomu (nejčastější formy kožního karcinomu).
„Fotodynamická terapie je velmi efektivní nechirurgickou metodou pro určité typy dermatologických karcinomů a prekanceróz. Za normálních okolností zničí tumor bez následných jizev i bez poškození sousedících zdravých tkání,“ uvedla Alison Curnowová z Peninsula Medical School v Cornwallu. Dodala, že za léta výzkumu její kolegové vyvinuli terapii, jež je poprvé schopna efektivně při jednorázové aplikaci odstranit nodulární karcinomy z bazálních buněk o větší tloušťce. „Důležité je, že jde o velmi běžnou formu kožního karcinomu,“ připomněla Curnowová.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2008, strana C16
Zdroj: