Setkání radiologů v karlovarském Grandhotelu Pupp
V závěru roku se uskutečnila radiologická konference „EMIR 2015“ v překrásných prostorách světoznámého hotelu Pupp, kterou pořádala Karlovarská krajská nemocnice pod vedením místopředsedy představenstva MUDr. Jiřího Hofmanna a pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje.
Lékaři a odborný personál radiologických oddělení tak měli možnost si v rámci celoživotního vzdělávání rozšířit znalosti a podělit se o zkušenosti se svými kolegy z ostatních nemocnic. Čestným hostem konference byl přednosta kliniky zobrazovacích metod FN v Motole a předseda České společnosti intervenční radiologie prof. MUDr. Miloslav Roček, CSc., který ve svém uvítacím projevu zdůraznil důležitost radiologických oddělení v nemocnicích při akutním příjmu. Konferenci moderoval primář karlovarské radiologie MUDr. Jiří Hofmann. Se zajímavou přednáškou na téma „Urgentní onemocnění břicha u dětí“ vystoupila primářka Thomayerovy nemocnice MUDr. Jana Votrubová, CSc. Její přednáška byla zajímavá zejména tím, že přehledně popsala diagnostiku akutních onemocnění dutiny břišní u dětí s vyzdvihnutím rozdílu těchto onemocnění mezi dětskými pacienty a dospělými. Přednáška tak podrobně vysvětlila příčiny urgentních onemocnění břicha u dětí s důrazem na rozdíl mezi nemocným dospělým a nemocným dítětem. Byly popsány charakteristické obrazy nejčastějších traumatických a netraumatických urgentních onemocnění břicha u dětí s důrazem na velký význam nezatěžujícího ultrasonografického vyšetření, které v kombinaci s nativním snímkem břicha tvoří zásadní základní diagnostické vyšetření těchto patologických stavů. Dále poukázala na vybrané indikace k CT a MR vyšetření. V další části přednášky se podrobně věnovala traumatickým příhodám břišním: kontuzi/laceraci jater, pankreatu a sleziny, krvácení do GIT a dutiny břišní, perforaci trávicí trubice, fraktuře, se zásadním významem CT vyšetření pro diagnostiku přesné lokalizace a rozsahu těchto poranění. Stěžejní částí přednášky pak byl popis náhlých netraumatických příhod břišních u dětí, kam patří nejčastěji ileózní a zánětlivé příhody. Jedná se o onemocnění břicha, která vystupují nečekaně a prudce, postihují nemocného většinou z plného zdraví, v menším počtu případů pak zhoršují ustálený stav břicha už dříve nemocného (Arnold Jirásek). V další části své přednášky se primářka Votrubová zaměřila na popis onemocnění dětí, která jsou typická pro jednotlivé věkové skupiny:
| kojenci do dvou let věku – ileus – mekoniová zátka, invaginace, malrotace, uskřinutá kýla, Hirschsprungova nemoc, stenózy, striktury/atrezie trávicí trubice – pylorostenóza, anorektální malformace;
| batolata od dvou do pěti let – urologická onemocnění, invaginace, ev. nádor;
| děti školního věku nad pět let – akutní appendicitis, Meckelův divertikl, enteritida, akutní varle, urologické příčiny (torze, orchiepididimitida), gynekologické příčiny (torze ovaria, ovariální cysty).
Podrobněji se pak věnovala diagnostice akutní appendicitidy a Crohnovy nemoci. Přednáška primářky Votrubové byla přehledným edukačním materiálem nejenom pro mladé radiology a pediatry, ale pro všechny začínající lékaře. V dalších blocích vystoupili radiologové z několika českých nemocnic. Jednotlivé bloky přednášek se týkaly témat Emergency USG, Emergency CT, Emergentní intervence, MR a Emergency. Organizátoři připravili pro účastníky i zajímavý doprovodný program jako návštěvu sklárny Moser, Becherovky či historické budovy Císařských lázní, proběhlo také společenské setkání s ochutnávkou vína a hudbou. Účast na konferenci byla kreditována ČLK. Výstupem z konference bude recenzovaný sborník příspěvků.
Zdroj: