Setkání předních expertů na plicní cirkulaci hostila opět Praha
Ve zmíněném, tři závěrečné dekády minulého století pokrývajícím období byli hlavními organizátory akce prof. Jiří Widimský, prof. Severin Daum, doc. Alois Ouředník a prof. Jan Herget. Tato setkání byla velmi populární a zúčastnili se jich kromě mnoha jiných významných světových kardiologů také prof. Cournand, nositel Nobelovy ceny, a prof. Henri Denolin, prezident EKS. Od roku 1999 se však tato konference v Praze neuskutečnila, v roce 2006 se ji podařilo nově uspořádat polským kolegům vedeným Adamem Torbickim ve Varšavě - to již bylo pod záštitou EKS a její "Working Group of Pulmonary Circulation and Right Ventricular Function".
Aktivita členů výboru Pracovní skupiny plicní cirkulace ČKS (Aschermann, Jansa, Widimský) pak vedla k tomu, že pořádání konference po čtyřech letech bylo svěřeno České kardiologické společnosti. Čtyři roky na přípravu umožnily opakované setkání členů Scientific Committee a bylo to především zásluhou prof. Adama Torbického (Polsko), prof. Jeana-LucaVachieryho (Belgie), prof. Geralda Simonneaua (Francie), prof. Nazzarena Galiea (Itálie) a českých zástupců (Michael Aschermann, Pavel Jansa, Aleš Linhart, Jan Bělohlávek, Jaroslav Lindner, Jiří Widimský), že se v poslední verzi programu konference objevila většina předních představitelů problematiky plicní cirkulace z celého světa.
Na konferenci se z 567 přihlášených účastníků nakonec prezentovalo 476 lékařů z 36 zemí, včetně USA, Argentiny a Mexika. Z Polska se registrovalo téměř 100 lékařů, z České republiky 47. V programu zaznělo 74 sdělení převážně pozvaných řečníků. Je jistě potěšitelné, že účast na přednáškových sekcích byla po celé tři dny velmi dobrá, vždy proběhla kvalitní diskuse, včetně závěrečného Evropského fóra.
První den byly na programu následující bloky přednášek: v zahajovací sekci byla zmíněna historie konferencí plicní cirkulace, Adam Torbicki shrnul období posledních čtyř let uplynulých od setkání ve Varšavě v roce 2006, Gerald Simonneau měl úvodní přehlednou přednášku s otázkou, kde jsme v diagnostice a léčbě plicní hypertenze v roce 2010.
V dalších blocích byla věnována pozornost Guidelines ESC Akutní plicní embolie a Plicní hypertenze, dále praktickým postupům v diagnostice a léčbě plicní arteriální hypertenze, non-PAH plicní hypertenze a speciálním situacím u plicní hypertenze (arytmie, hemoptýza, aneurysmata AP, PAH v těhotenství).
V další sekci proběhla debata věnovaná off-label používání specifické léčby - jednak u onemocnění levého srdce, jednak u plicních onemocnění, předposlední pak byla sekce o léčbě PAH a náhlé smrti u PAH. Na závěr prvního dne pak byla přednesena tři vybraná sdělení ze zaslaných abstrakt (M. Luknar, Slovensko, J. Sandoval, Mexiko, a J. Krejčí, ČR).
Chvála českého systému péče o nemocné s plicní hypertenzí
Druhý den dění konference pokračovalo paralelně ve dvou sálech. V sálu A byl celý den věnován problematice plicní embolizace, hluboké žilní trombóze, chronické tromboembolické plicní hypertenzi, v poslední sekci abstrakt zaznělo šest prací věnovaných CTEPH. V sálu B pak byla zařazena nejprve sekce věnovaná problematice PH v České republice, dále pak velmi dobře obsazená sekce základního výzkumu, věnovaná screeningu PAH, intervencím u PAH a kongenitálním srdečním vadám s PH.
Poslední den zazněla nejprve slavnostní přednáška věnovaná Henri Denolinovi - "Right ventricle under pressure" -, přednesl ji Robert Naeije, následovaly dvě vynikající přednášky Norberta Voelkela z USA a Geralda Simonneaua z Francie o dalším výzkumu plicní cirkulace.
Na závěr konference bylo uspořádáno stejně jako ve Varšavě v roce 2006 tzv. European Forum, během něhož zástupci sedmi evropských zemí představili systémy péče o nemocné s plicní hypertenzí. Můžeme konstatovat, že systém, jejž jsme za posledních 10 let vytvořili a udržujeme jako funkční v České republice, je předními odborníky EKS považován za velmi kvalitní a hovoří se o něm s velkým uznáním.
Hlavními problémy současné péče o nemocné s plicní hypertenzí je jistě včasná diagnostika onemocnění, nedostupnost kauzální léčby a problémy s financováním nákladné léčby.
Z odborného programu si dovolím ještě vyzdvihnout mimořádně pěkné přednášky českých pozvaných účastníků, v kuloárech na jejich vystoupení zněla velká chvála a trochu i jisté překvapení, jak jsme se zařadili mezi evropské známé představitele problematiky plicní cirkulace. Připomenu tedy, že to byli: Aleš Linhart, Debora Karetová, Pavel Jansa, Jan Bělohlávek, Samuel Heller, Jaroslav Lindner (všichni 1. LF UK a VFN Praha), Václav Chaloupecký, Jan Herget (3. LF UK a FN Motol), Vojtěch Melenovský, Kamil Sedláček (IKEM Praha), Jana Popelová (Nemocnice Na Homolce). Předsedajícími dále byli Michael Aschermann, Jaroslav Lindner, Pavel Jansa, Jan Herget a Václav Chaloupecký, ze Slovenské republiky pak Eva Goncalvesová a Iveta Šimková.
Rád bych na tomto místě poděkoval společnosti Guarant International, která se postarala o kvalitní organizaci konference, dík patří především Ing. Janě Pěkné a I ng. E vě Klimkové. Konferenci by nebylo možné uspořádat bez podpory sponzorů, kterými byly společnosti United Therapeutics, Europe Limited a Bayer Health Care, Bayer Shering Pharma, Actelion a Lilly. Závěrem je tedy možné konstatovat, že International Conference on Pulmonary Circulation 2010 navázala pod heslem "Once again in Prague, in the very heart of Europe" úspěšně na předchozí symposia česká i symposium polské.
Ze strany představitelů Evropské kardiologické společnosti jsme slyšeli jen velkou chválu jak na kvalitu odborného programu, tak na celé uspořádání konference. Můžeme se tedy těšit na další setkání s touto tematikou za čtyři roky. Zatím nebylo rozhodnuto, kde se uskuteční, v kuloárech se hovořilo o Budapešti a Bratislavě, rozhodnutí padne zřejmě na kongresu ESC letos ve Stockholmu.
Zdroj: Medical Tribune