Přeskočit na obsah

Setkání Klubu mladých onkologů v retro stylu

Jak se již stalo tradicí, uskutečnilo se v polovině června další z každoročních setkání Klubu mladých onkologů (KMO). Uprostřed České republiky se opět v hotelu Medlov ve Fryšavě pod Žákovou horou v termínu 14.–16. 6. 2013 sešla zhruba stovka onkologů z většiny našich pracovišť. Jelikož neexistuje přesná definice věku mladého onkologa a zejména v posledních letech byli účastníci konference skutečně velmi mladí, nesl se tento ročník ve znamení „retro“ s cílem navázat lepší kontakt mezi tou nejmladší generací lékařů zabývajících se diagnostikou a léčbou zhoubných nádorových onemocnění a generací již poněkud zkušenější, která těmito setkáními prošla v předchozích letech. Z diskusí jak v rámci jednotlivých bloků, tak následně v kuloárech bylo možno jednoznačně vycítit, že se tento formát osvědčil – ti začínající ztratili postupně svůj ostych a ti starší se seznámili s řadou nových tváří, které by měly obor posouvat kupředu v následujícím období.

Hlavním tématem tohoto v pořadí již XVI. ročníku byly nádory ledvin a prostaty. Přednášejícím se podařilo jejich problematiku shrnout komplexně od etiologie a epidemiologie přes diagnostiku až po souhrnný přehled všech metod používaných v terapii těchto nádorových onemocnění. Setkání KMO je totiž největší a účastníky velmi oceňovanou vzdělávací akcí nejen u nás a získané znalosti pak s úspěchem využívají k přípravě na atestaci v oboru. Jak jsme se před nedávnem dozvěděli, kromě germánských národů žádná podobná skupina mladých onkologů v zemích střední Evropy nejenom nefunguje, ale mnohdy ani neexistuje, takže v tomto směru může být ČR vzorem. Však se také organizátorům již za předchozích patnáct absolvovaných úspěšných ročníků dostalo poklony a ocenění od vedení ESMO (European Society of Medical Oncology) v průběhu nedávného společného setkání s vedoucími představiteli onkologických společností zemí celého regionu. Pokud se to podaří, budeme se za KMO snažit navázat prostřednictvím této organizace ještě bližší mezinárodní kontakty a zajistit v nejbližší budoucnosti vysílání těch nejlepších speakerů z jiných zemí, což by setkání dodalo i patřičný lesk a zlepšilo povědomí o české onkologii v zahraničí.

Stále se prohlubující spolupráci s vedeními onkologických společností u nás (ČOS, SROBF) dokladuje i úvodní slovo, které si letos připravil vědecký sekretář ČOS prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D. Zatímco v roce minulém se setkala s velkou pozorností prezentace zabývající se problematikou farmakoekonomiky, letos vzhledem k mnoha proběhlým nebo chystajícím se změnám v legislativě dostala velký prostor přednostka Ústavu zdravotnického práva MUDr. Mgr. Jolana Těšinová. Jakkoli zněla její slova místy pro normálního člověka z praxe až málo uvěřitelně (nad zněním mnoha zdravotnických zákonů se dá bohužel pouze kroutit hlavou, neboť jsou zcela mimo navyklou praxi a jdou výrazně za rámec toho, co je běžně používáno a doporučeno např. v Evropské unii), o to více však bylo její sdělení důležité. Velmi hezký byl rovněž blok věnovaný paliativní medicíně v onkologii vedený doc. MUDr. Slámou.

Akce měla obvyklý průběh a podle reakcí byli snad všichni účastníci odborně i společensky spokojeni. Velký dík patří za vlastní organizaci a veškeré zajištění také MUDr. Radimu Němečkovi z MOÚ v Brně a odborným garantům MUDr. Tomáši Svobodovi, Ph.D., z KOC FN Plzeň a doc. MUDr. Janu Novotnému, Ph.D., který dorazil až z místa svého současného působení nedaleko severního polárního kruhu ve Švédsku. I touto formou se sluší znovu poděkovat za sponzoring farmaceutických firem, díky nimž lze tuto oblíbenou a unikátní konferenci přinášející komplexní přehled dané problematiky pořádat, když řada skutečně začínajících onkologů ani nemá jinou příležitost, jak začít odborně prezentovat před větším počtem posluchačů a kde jinde shromáždit kredity v rámci vlastního vzdělávacího procesu. Své nově nabyté znalosti nakonec otestovali v závěrečném kvízu připraveném na základě přednesených sdělení.

Nezbývá, než se těšit na ročník příští a celkově již XVII., který je plánován v termínu 13.–15. 6. 2014 na stejném místě a jehož ústředním tématem budou nádory kolorekta, včetně GIST. Za organizátory můžeme slíbit, že v podobně nastoleném programu budeme pokračovat a rádi se znovu se všemi uvidíme.

MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené