Sestrám z praxe se VŠ titul vzdaluje
Přitom právě zkušené sestry s dlouholetou praxí by dokázaly vysokoškolské vzdělání zúročit nejvíce. Zájemců o tuto formu studia jsou tisíce, šanci letos dostane jen přibližně 230 z nich.
„Naší vizí je, že všechny staniční a vrchní sestry v naší nemocnici budou mít vysokoškolské vzdělání, minimálně bakalářské,“ říká hlavní sestra Fakultní nemocnice v Motole Mgr. Jana Nováková. Neznamená to ovšem, že se management chce zbavit zkušených sester, které nyní na funkčních místech pracují, a nahradit je absolventkami s minimální praxí, zato však s příslušným titulem. „Byli bychom ale rádi, kdyby si sestry ve vedoucích pozicích vzdělání doplnily,“ uvádí J. Nováková. Sama však přiznává, že splnit tento plán v dohledné době je nereálné.
Pokud by na svém požadavku trvala, mnohé své kolegyně by postavila před neřešitelný problém. I když by se velká část těchto sester do studia ráda pustila, nabídka kombinovaného studia ošetřovatelství pro sestry z praxe naprosto pokulhává za poptávkou. Například v Praze se toto studium neotevírá vůbec. Na 1. LF UK, kde sestry začaly dálkově studovat už v šedesátých letech, doběhla tomuto typu studia akreditace, stejně tak na 3. LF UK. Ta ještě loni přijímala do kombinovaného studia 120 sester, letos ani jednu. „Přitom zájem převyšoval naše možnosti přibližně šestinásobně. Jsem si jist, že od přijímacího řízení odcházely zklamané i ty sestry, které měly jednoznačně ke studiu předpoklady a které by získané znalosti nepochybně dokázaly využít,“ říká přednosta Ústavu lékařské etiky a ošetřovatelství 3. LF UK doc. MUDr. Jiří Šimek, CSc. Pokud jde o 2. LF UK, která s FN v Motole tvoří nedílný celek, ta nenabízí studijní program ošetřovatelství ani v prezenční formě – po dvou letech letos přestala zájemce o tuto studijní dráhu přijímat.
Ke spočítání škol stačí jedna ruka
A mimo Prahu není situace o mnoho lepší. Školy, na kterých lze studovat ošetřovatelství v kombinované formě, se dají spočítat na prstech jedné ruky – je jich totiž pět. Lékařské fakulty jsou mezi nimi pouze dvě – LF Univerzity Palackého Olomouc a LF UK Hradec Králové. V Olomouci minulý rok brali z 355 uchazečů jen 25 a není důvod předpokládat, že letos bude tento poměr příznivější. S navýšením počtu přijímaných tu nepočítají. Kdo chce studovat právě v Hradci, neměl by váhat. Kombinované studium se tu otevírá jen jednou za dva roky, v ostatních letech dostávají šanci zájemci o prezenční formu. Tento rok by zde mělo začít studovat padesát sester. Možná trochu paradoxně je o něco lepší situace na regionálních vysokých školách. Na Ostravské univerzitě letos otevírají kombinované studium ošetřovatelství poprvé a předpokládají, že přijmou čtyřicet zájemců. Nejvíce těchto studijních míst pak nabízí Jihočeská univerzita. Ta chce přijmout padesát studentů v Českých Budějovicích a třicet studentů v Písku. Poslední možností, ovšem placenou, je vysoká škola zdravotnická v Plzni, která uspokojí čtyřicet uchazečů.
Další cestou, jak mohou pracující sestry získat vysokoškolský titul, je pokusit se o prezenční studium a chodit na přednášky a praxe, kdykoli to rozpis služeb dovolí. To obvykle končí vyčerpáním všech zdrojů, ať už jde o vlastní síly, trpělivost vyučujících nebo dny dovolené. Přesto některé školy, které nabízejí jen denní studium, vycházejí zaměstnaným sestrám vstříc. Na Masarykově univerzitě v Brně může uchazeč, pokud předloží doklad o odborné praxi, požádat o individuální studijní plán, se kterým už je i prezenční studium zvládnutelné.
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 3/2007, strana A15
Zdroj: