Sepse kolem dokola
Minirozhovor s MUDr. Petrem Štouračem, Ph.D. (přednosta KDAR LF MU a FN Brno), organizačním garantem portálu AKUTNE.CZ, což je tradiční partner konference Colours of Sepsis, proběhl v přestávce mezi přednáškovými bloky a doslova v běhu.
| Jak hodnotíte vývoj konference Colours of Sepsis?
S potěšením mohu konstatovat, že Colours of Sepsis ušla do 18. ročníku značný kus cesty a stala se nejvýznamnější akcí našeho oboru v Česku i na Slovensku. Letos se registrovalo rekordních tisíc čtyři sta účastníků. Velmi příjemně mě překvapil rozvoj některých souvisejících témat, která zda byla přednesena.
| Můžete tato témata přiblížit?
Jde například o celé přednáškové bloky, které se týkaly intenzivní péče o geriatrické pacienty, pohled pediatrů na intenzivní péči a infekci. Ošetřovatelská problematika byla probírána ve dvou přednáškových dnech a na dílčí témata navazovaly praktické workshopy.
| Co vás nejvíce potěšilo na letošní konferenci?
Kromě úžasné atmosféry, která je pro toto odborné setkání typická, mě nadchl vysoký počet zahraničních řečníků té nejvyšší kvality. Těší mě účast špičkových odborníků mnoha specializací, což jen dokládá, že sepse je multioborová problematika.
| A kam došla sepse a multiorgánové selhání od Barcelonské deklarace, kterou přijala European Society of Intensive Care Medicine na podzim v roce 2002?
Největším pokrokem tu je, že se na terapii sepse nepodílejí jen lékaři intenzivní péče, ale jsou do ní vtaženi další odborníci, a to jak preklinických, tak klinických specializací. Spolupráce širokého spektra specialistů je dnes již pravidlem, a navíc posouvá vývoj poznání patogeneze a možnosti terapie sepse. A z toho profituje především pacient. Jedním ze zásadních pravidel jak u sepse, tak u resuscitace je co možná nejčasnější začátek terapie. Začne‑li se s resuscitací až po příchodu lékařů intenzivní péče, pak bývá mnohdy pozdě – všichni zdravotničtí pracovníci by měli prakticky ovládat zásady resuscitace. Při prvních známkách sepse je klíčové co nejvčasnější podání antibiotik. A to by mělo být dodrženo na všech odděleních, nejen na těch, která se zabývají intenzivní péčí.
Základní informace o Colours of Sepsis
Předsedou organizačního výboru je MUDr. Roman Kula, CSc. Od roku 2004 se koná pod záštitou FN Ostrava, Česko‑Slovenského fóra pro sepsi a od roku 2005 také pod záštitou ČLS JEP a SLS. Letos konferenci navštívilo rekordních 1 400 účastníků.
Videozáznamy vybraných prezentací můžete najít na www.akutne.cz
Zdroj: