Senioři – v ČR nevyužitý potenciál
Na ministerstvu zdravotnictví proběhla 22. 3. 2012 konference s názvem Aktivní zdravé stárnutí. Záměrem konference bylo spustit projekt, jejž realizuje MZ ČR společně s Univerzitou Karlovou a European Centre for Social Welfare Policy and Research. Tento projekt je spolufinancován z fondů Evropské komise.
Jak už název konference napovídá, hlavním cílem projektu je zvýšit povědomí naší společnosti o přínosech aktivního a zdravého stárnutí. Dle slov vedoucí projektu PhDr. Ludmily Vostřákové by měl projekt „přinést mnoho reálných důkazů a faktů o výhodách aktivního a zdravého stárnutí“.
Hned v úvodním slovu paní doktorka Vostřáková zdůraznila potřebu změny vnímání starších občanů a nutnost vytvoření podmínek k maximalizaci znalostí a zkušeností této nejrychleji rostoucí části naší společnosti. Projekt má i přesah do jiných zemí Evropské unie. Ing. Mátl proto uvedl nástin vývoje politik EU v oblasti aktivního stárnutí. V rámci České republiky se projekt zaměří na příklady dobré praxe na municipální úrovni. Za výzkumníky projektu Mgr. Radka Vepřková uvedla, že „vycházíme z přesvědčení, že k úspěchu lze dojít pouze díky úzké spolupráci s obcemi.“
Docentka Iva Holmerová ve svém příspěvku uvedla hned několik případů českého ageismu, tedy diskriminace skupiny na základě věku. „Je smutným faktem, že v ČR jsou senioři vnímáni až o jednu třetinu hůř než v ostatních státech unijní Evropy,“ uvedla. Zajímavé byly i podněty z diskuse s přítomným odborným publikem. Z ní například vyplynulo, že vnímání seniorů samotných se dá ovlivnit i brzkou výchovou, vzděláváním a přístupem rodiny samotné k tématu seniorů.
„Staří lidé nejsou břemenem. Staří lidé jsou přínosem pro celou společnost,“ uvedl mimo jiné ve svém příspěvku Ricardo Rodriques z European Centre for Social Welfare Policy and Research, a projekt Aktivního a zdravého stárnutí ministerstva zdravotnictví se to pokusí bezezbytku svými aktivitami potvrdit.
Medical Tribune red
Zdroj: Medical Tribune