Semináře na téma „Život ohrožující krvácení“
V průběhu roku 2013 společnost CSL Behring ve spolupráci s Českou lékařskou komorou uspořádala ve větších městech sérii seminářů pod názvem Život ohrožující krvácení a Život ohrožující krvácení na porodním sále. Partnery při organizaci byla divize Medical Services, Mladá fronta a.s. Odbornou garanci převzala Česká společnost intenzivní medicíny ČLS JEP.
Z odborného programu zmiňujeme jen několik základních dat. Podstatná fakta obsahují také články Život ohrožující krvácení a Satelitní sympozium při kongresu ČSARIM v Brně.
„Základem koagulace je kaskáda dějů,“ připomíná prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc. (I. interní klinika – klinika hematologie 1. LF UK a VFN v Praze). K jejímu spuštění dochází vnitřní cestou (aktivace faktoru XII) a zevní cestou (uvolnění tkáňového faktoru z endotelu a dalších složek cévní tkáně při poranění). Finálním dějem je trombinem iniciovaná přeměna fibrinogenu na fibrin, který navíc napomáhá funkci trombocytů při společné tvorbě krevního koagula. Celá kaskáda může být narušena mnoha ději, které vyústí v koagulopatii. Kaskáda je však úplně „zbytečná“, kdy se nemá co přeměnit na fibrin, chybí‑li fibrinogen. Jde o glykoprotein syntetizovaný v játrech (hexamer složený ze tří párů peptidových řetězců), jehož koncentrace může v počátku krvácení dramaticky klesnout.
Doporučení pro léčbu život ohrožujícího krvácení – up to date 2013, aneb jaké máme důkazy a doporučení v současné době – toto téma přednáší prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM (Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny LF UK a FN Hradec Králové). Skutečnost, že při léčbě život ohrožujícího krvácení nelze opominout fibrinogen, zmiňuje ve své prezentaci Fibrinogen v léčbě závažného krvácení – up to date 2013, as. MUDr. Jan Bláha, Ph.D. (Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a VFN v Praze). Mgr. Radomír Nemček, Ph.D. (Medista s. r. o.), v přednášce Tromboelastometrie – zlatý standard pro akutní testování hemostázy zdůrazňuje, že velmi důležitou roli při léčbě závažného krvácení hraje včasná, optimálně „bed‑side“ diagnostika deficitu fibrinogenu.
Druhá varianta seminářů, jak i název „Život ohrožující krvácení na porodním sále – novinky v doporučených postupech“ napovídá, je určena gynekologům, především porodníkům a anesteziologům na porodním sále.
Úvod patří doc. MUDr. Antonínu Pařízkovi, CSc. (Gynekologicko‑porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze), který v prezentaci Peripartální život ohrožující krvácení (PŽOK) rozebírá stavy vedoucí k silnému krvácení, jejich diagnostiku i včasnou léčbu. Docent Pařízek zdůrazňuje, že je nutný multioborový přístup celého týmu, v němž mají své místo jak porodník, tak anesteziolog a hematolog. Dále uvádí přehled postupů k zástavě krvácení, které zohledňují i možnou diseminovanou intravaskulární koagulopatii. Podle současných doporučení má své nezpochybnitelné místo (Guidelines ESA) fibrinogen. Na docenta Pařízka navazují přednášky MUDr. Bláhy Úloha fibrinogenu v PŽOK a profesora Černého Guidelines European Society of Anaesthesiology. Tromboelastometrie – zlatý standard pro akutní testování hemostázy v podání Mgr. Nemčeka uzavírá semináře určené porodníkům.
Zájem o semináře svědčí o tom, že život ohrožující krvácení není zcela opomíjená problematika ani v 21. století. Zdůraznění úlohy fibrinogenu ve smyslu nových doporučených postupů zcela nepochybně přispěje ke zlepšení péče, k lepší prognóze pacientů a ke snížení úmrtnosti na život ohrožující krvácení včetně peripartálního.
Zdroj: Faktory pro život