Přeskočit na obsah

Screening v srdci Evropy aneb O lepší vlastnosti českého národa

S hrdostí mohu říci, že jsme na světové špičce ve screeningovém programu kolorektálního karcinomu. Jsem tomu velmi rád, protože jde o kolektivní práci mnoha lékařů několika specializací, kteří sdílejí společnou problematiku tohoto programu. My Češi o sobě mnohdy smýšlíme velmi špatně, někdy oprávněně, jindy ne. Avšak přístup k tomuto programu reprezentuje lepší vlastnosti českého národa, v tomto případě empatii všech zúčastněných.

Je třeba vysoce ocenit přístup a nadšení kolegů, kteří se zapojili do screeningového programu i přes nevysokou úhradu tohoto výkonu. Neocenitelnou roli sehrává organizační struktura programu vedená profesorem Zavoralem za účasti státních orgánů a zdravotních pojišťoven. Disciplína českých pacientů je již tradiční. Doporučí-li lékař na základě pozitivního výsledku vyšetření okultního krvácení do stolice (TOKS) kolonoskopii, pacienti ji neodmítají, jak je v cizině relativně běžné.



Význam primární kolonoskopie

Před dvěma lety byla zavedena kolonoskopie do primárního screeningu. Zatím nemáme k dispozici konkrétní data, jak se tato změna projevila na incidenci, mortalitě a diagnostice časných stadií kolorektálního karcinomu. Jsem přesvědčen o jednoznačném významu kolonoskopie v primárním screeningu a těším se, až budeme moci své předsvědčení doložit i výsledky.



Počítá se množství kolonoskopií

Procento populace, které se formálně účastní screeningového programu, nevypovídá zcela o skutečné situaci. Účast na screeningu je jedna věc, efektivní účast druhá. Jedno vyšetření stolice na okultní krvácení za život není takovou efektivní účastí. Tou je každoroční vyšetření stolice, anebo kolonoskopie v doporučených termínech. Člověk, který by absolvoval TOKS každoročně, se bude obtížně hledat.

Za nejvíce reprezentativní kritérium úspěšnosti screeningového programu lze považovat počet všech kolonoskopií vztaženo k populaci. V České republice se provádí přibližně stejný počet kolonoskopií jako v nejvyspělejších státech, například USA. O nějaké procento má možná více Německo nebo Nizozemsko. Jsme naprosto na špici.

 


Screening šetří náklady

Všem chorobám neumíme zabránit, kolorektální karcinom je však onemocnění, jemuž zabránit lze. Umíme podstatně snížit riziko, a tím i náklady na léčbu. Poměr cost/benefit je zcela prokázán. V Belgii spočítali, že jedna kolonoskopie jim "ušetří" 200 eur nákladů na případnou léčbu pokročilého onemocnění.

Zvýšená detekce nádorů však znamená zvýšené zatížení chirurgických pracovišť, a to především těch, která provádějí náročné výkony: resekce střev a mnohdy i jaterních metastáz. Tato kapacita v ČR není naplněna. Potýkáme se s kapacitou, která by umožnila léčit všechny diagnostikované pacienty.

Zdroj: Medical tribune

Sdílejte článek

Doporučené