S tisícem léčených gama nožem ročně má Homolka světový primát
První operace se konala 26. 10. 1992 a byla to výjimečná událost, protože na tehdejší poměry nedostižně drahý gama nůž byl pořízen ze sbírky na konto Míša, do níž přispívali občané z celého Československa. V současnosti je Homolka s tisícovkou léčených pacient ročně jedním z nejvýkonnějších center, také celkový počet operací je nejvyšší na světě. Špičkovou úroveň potvrzuje i to, že je světovým školicím centrem pro tyto operace.
První gama nůž, který stál 100 milionů korun a Homolce ho propůjčila Nadace Charty 77, byl 37. na světě a teprve osmý v Evropě. Dnes je přístrojů na světě přes 300 a počet operací přesáhl celosvětově jeden milion.
„První prototyp gama nože byl instalován v roce 1968 ve Stockholmu, následovaly ojedinělé instalace v Buenos Aires a v Sheffieldu, ale průlomová byla až instalace v Pittsburghu v roce 1987. Teprve Američané dokázali metodu náležitě prezentovat a adekvátně analyzovat. My jsme byli hned v první vlně instalací,“ řekl při příležitosti výročí primář oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie docent MUDr. Roman Liščák, CSc.
Zatímco první přístroj měl kompletně manuální nastavování parametrů léčby, jeho inovované modely C1.1, C1.2 a 4C z let 2002 až 2006 umožňovaly už sofistikované plánování se semiautomatickou optimalizací a automatickým nastavováním souřadnic. Byl to vlastně počátek robotické léčby.
Původní nůž, který prošel několika inovacemi, na Homolce už není. V roce 2009 byl vyměněn za modernější model Perfexion, první pacient na něm byl léčen 14. 12. 2009. Větší radiační jednotka umožňuje jakoukoli lokalizaci v hlavě pacienta, sofistikované plánování s plně automatickou optimalizací a automatické nastavení souřadnic i velikosti svazku. Zatímco na prvním přístroji bylo léčeno zhruba 200 pacientů ročně, na tomto modelu je to přes 1000 pacientů za rok. Celosvětový průměr přitom je kolem 300 pacientů ročně na centrum, průměr Evropy je 460, Japonska 278 pacientů.
„Náš gama nůž má ještě jeden celosvětový primát, nikde neplatí zdravotní pojišťovny za radiochirurgickou léčbu méně než v České republice,“ poznamenal primář.
Ve světě už je i novinka - model Icon, kde je fixace neinvazivní a zobrazovací jednotka CBCT umožňuje frakcionování léčby. Přístroj Icon umožňuje léčbu nádorů větších než tři centimetry a nádorů v oblasti extrakraniální do výše prvního a druhého obratle. Od přístroje Perfexion se liší přidaným CT ramenem, pacienta je tak možno připojit neinvazivně pomocí masky. Perfexion je vhodný pro cílenou léčbu až čtyř mozkových metastáz, při větším počtu se ozařuje celý mozek, což v dlouhodobějším horizontu může vést k nežádoucím příznakům, především mentálnímu zhoršení. To u fokusovaného záření není. Pro ČR by případná obměna neznamenala koupit celý nový přístroj, pouze připevnit toto speciální rameno. Finanční nabídku ani odhady nákladů na to Homolka nemá, suma by vycházela z rozsahu servisní smlouvy – řádově by to mohl být milion eur.
Diagnózy pro léčbu gama nožem
Neinvazivní chirurgickou metodu užívají neurochirurgové na Homolce k léčbě nitrolebních nádorů, cévních malformací a k ovlivnění některých funkčních onemocnění centrální nervové soustavy, nejčastěji k odstranění bolesti trojklanného nervu. Ve spolupráci s očními lékaři léčí také některá oční onemocnění, nejčastěji oční nádory.
Gama nožem lze léčit děti od tří let věku, mladší ne, protože je potřeba připevnit stereotaktický rám na hlavu, u mladších dětí není ještě lebka dostatečně zvápenatělá, aby bylo možno opřít hroty, které drží stereotaktický rám na hlavě. Gama nožem se u dětí lze vyhnout obávané komplikaci léčby zářením, což jsou endokrinologické či nervové poruchy, protože záření může postihnout i zdravé tkáně v okolí, které se teprve vyvíjejí. Záření gama nožem je fokusované a cílené jenom do daného ložiska. U dětí mladších 12 let se provádí v celkové anestezii, nasazení rámu je nepříjemné, je potřeba spolupráce pacienta, což u menších dětí by mohl být problém. Ozařování trvá 10 minut až dvě hodiny dle tvaru ozařovaného ložiska. Horní věková hranice pro léčbu neexistuje.
Princip léčby gama nožem
Gama nůž je zkonstruován speciálně pro operace bez skalpelu v oblasti hlavy, léčba spočívá v jednorázové aplikaci vysoké dávky záření, která je přesně zacílena jen do chorobného ložiska. Zdrojem záření je izotop kobaltu Co-60, jednotlivé svazky záření jsou samy o sobě slabé, ale soustředěním do ohniska se dosahuje vysoké energie. Pacient je umístěn tak, aby se chorobné ložisko v hlavě nacházelo v průsečíku svazků. Tkáně ležící mimo průsečík jsou zatíženy minimální radiační dávkou. Přístroj umožňuje pomocí clon měnit velikost ohniska. V případě nepravidelného tvaru cílové chorobné tkáně lze s použitím více ohnisek postupně vyskládat cílový ozařovací objem tak, že velmi přesně kopíruje tvar i velmi nepravidelného nádoru. Přesné nastavení souřadnic zajišťuje plně automatizované lůžko, na němž pacient leží. Na rozdíl od klasické operace není výsledek patrný krátce po výkonu, ale projeví se až s časovým odstupem, a to v závislosti na diagnóze.
Z více než 18 500 pacientů léčených na Homolce se 43 procent léčilo s benigním tumorerm, 33 procent s maligním tumorem, 11 procent s funkčním problémem, především neuralgií trojklanného nervu, 10 procent s cévní malformací a tři procenta tvořily oční indikace. V konkrétních číslech to bylo 1677 pacientů s nádorem sluchového nervu, 4759 s metastázami, 1305 s cévní malformací a 1751 s bolestí trojklanného nervu, shrnul primář.
Zdroj: MT