Přeskočit na obsah

Růstové grafy mohou usnadnit spolupráci s rodiči

Jakým způsobem by praktičtí dětští lékaři měli sledovat růst dětí ve své ordinaci?

Každá ordinace je povinně vybavena váhou a mírou. Sama ve své ordinaci využívám software umožňující posouzení růstového vývoje dítěte, který zohledňuje záznam o výšce a váze v rámci preventivních prohlídek. Program rovněž umožňuje sledovat tyto parametry na růstovém grafu. Ráda bych připomněla, že poruchami růstu a vývoje se mohou projevovat nejen mnohá chronická, často klinicky němá onemocnění, ale také psychosociální poruchy.

Jak zaznamenáváte hodnoty výšky a váhy dětí na pravidelných preventivních prohlídkách?

Sledované hodnoty růstu každého pacienta při preventivní prohlídce zadám do počítače a na konci vyšetření je vytisknu spolu s dalšími údaji a založím do papírové dokumentace. Současně doplním záznam o preventivní prohlídce do zdravotního a očkovacího průkazu, kterým jsou vybaveny všechny děti už v porodnici. Součástí většiny průkazů jsou i růstové grafy. Ty mohou používat ke sledování růstu svých dětí i rodiče.

Jak postupujete, pokud zjistíte např. z růstového grafu, že dítě neroste tak, jak by mělo?

Vzhledem ke své další specializaci dětského endokrinologa zajistím většinu následujících vyšetření. V první řadě s rodiči a dítětem znovu hledáme příčiny poruchy růstu v anamnéze. Pečlivým zhodnocením růstového grafu společně rozlišíme trvalý, ale plynulý pomalý vzrůst od jeho zpomalení, zhodnotíme eventuální rozvoj puberty. Ptáme se na kvalitu stravy a vyprazdňování a na možné subjektivní stesky dítěte. Následně provedeme laboratorní vyšetření, které zahrnuje kromě základních biochemických parametrů také endokrinologická vyšetření monitorující funkci štítné žlázy a růstové faktory, dále vyšetření zaměřená na některá chronická onemocnění střevní sliznice, např. celiakii, ulcerózní kolitidu nebo Crohnovu chorobu, při nichž sledujeme protilátky proti transglutamináze, gliadinu, epiteliálnímu membránovému antigenu a podobně. Součástí testů je stanovení kostního věku.

Další postup je závislý na výsledcích jmenovaných vyšetření. Velmi často je malý vzrůst familiární nebo konstituční etiologie. V případě tohoto vrozeného původu není léčba růstovým hormonem indikována. Poměrně často bývají příčinou chronická onemocnění, např. střevní sliznice.

S jakými reakcemi rodičů a dětí se setkáváte nejčastěji, pokud odesíláte dítě na specializované pracoviště, a co rodiče nejvíc zajímá?

Každý rodič je potěšený, když na růstovém grafu vidí, jak jeho dítě dobře prospívá. Pokud se ukáže problém v růstu nebo hmotnosti, bývá jejich pohled na graf důvodem ke zvýšenému zájmu o příčinu této poruchy – růstová porucha je vždy zneklidní. Rodiče zajímá, zda lze poruchu léčit a jak. Důležitou informací je pro ně i predikce konečné výšky jejich dítěte. Spíše výjimečně naléhají rodiče na léčbu růstovým hormonem i v situaci, kdy tato léčba není indikována. Například neúměrný váhový přírůstek často nevyvolá takový zájem rodičů a lékař je naopak musí silou svých argumentů ke spolupráci přesvědčovat.

Kolik dětí je ve vaší ordinaci v současnosti léčeno růstovým hormonem?

Růstový hormon dostává chlapec s intrauterinní růstovou retardací (pozn. red.: IUGR), kterou se nepodařilo dohnat do jeho tří let, a jedna dívka s genetickým onemocněním, syndromem Prader-Willi, spojeným s růstovou poruchou. Další dívka s Turnerovým syndromem nedávno léčbu růstovým hormonem ukončila.

Stává se vám, že se rodiče sami zajímají, zda jejich dítě správně roste, a pokud ano, jak často?

Při každé preventivní prohlídce s rodiči růst a vývoj jejich dítěte hodnotíme, proto někdy sami vyjádří své obavy, zda je vše v pořádku. Ve většině případů mohu po vyšetření jejich obavy rozptýlit a jejich představy sladit s realitou. Pokud se stane, že je důvod k obavám na místě, mám zkušenost, že spolupráce rodiny s lékařem je vždy velmi dobrá.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 12/2008, strana C5

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené