Rušení akutních lůžek – jiný kraj, jiný mrav
„Chaotická, vynucená, nekoordinovaná akce přinese mnohem více škod než užitku. Odpovídám lakonicky: nemáme představu, která lůžka nabídnout!“ sdělil MT hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Skeptičtí jsou i v Pardubickém kraji. Podle radní pro zdravotnictví Markéty Tauberové je už stávající situace na hraně: „Pardubický kraj má již v této chvíli nejnižší počet akutních lůžek v nemocnicích na počet obyvatel. Při restrukturalizaci, která byla v minulosti provedena, zdravotní pojišťovna slibovala, že prostředky kraji zanechá, což se však nestalo,“ říká Tauberová.
Naopak v jiných krajích jsou připraveni jednat. „V lednu jsme dokončili podrobný audit v osmi krajských nemocnicích, jehož součástí je i analýza počtu a obložnosti akutních lůžek. Jsme proto připraveni jednat se zdravotními pojišťovnami o konkrétním podílu nemocnic zřizovaných krajem na snížení počtu akutních lůžek v rámci všech zdravotnických zařízení v kraji,“ napsal MT radní pro zdravotnictví Moravskoslezského kraje Karel Konečný.
V Plzeňském kraji se touto myšlenkou zabývali již před zveřejněním návrhu ministerstva. „Plzeňský kraj, po domluvě se zdravotními pojišťovnami, vytvořil analytický tým, v němž jsou zástupci majoritního pojistitele a zdravotnického holdingu Plzeňského kraje,“ řekl MT radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Václav Šimánek. Tato komise by měla přijít s prvními návrhy do dvou měsíců.
Radní pro zdravotnictví Středočeského kraje prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc., vyzývá analytiky, aby naslouchali ředitelům nemocnic: „Nemocnice ve Středočeském kraji nejsou příspěvkové organizace, jsou to akciové společnosti, což znamená, že jejich ředitelé mají poměrně velkou autonomii. O problému akutních lůžek samozřejmě vědí a vyjádření k této situaci spadá právě do jejich kompetence. Já osobně mám představu o stavu akutních lůžek, ale nemohu interpretovat osobní závěry ředitelů jednotlivých nemocnic; navíc v době, kdy lékaři podávají výpovědi. Nyní jsme v podstatě ve fázi, kdy by k celé této záležitosti měli zaujmout stanovisko také ředitelé nemocnic,“ říká.
Myšlenku na rušení lůžek osobně prof. Seidl nezavrhuje. „Myslím, že základní myšlenka VZP má určitou logiku, neboť je faktem, že některá oddělení mají opravdu velmi nízkou obložnost, konkrétně např. dětská oddělení výrazně méně než 50 procent,“ tvrdí, avšak dodává: „Rozpory vyplývají z faktu, že existuje nedůvěra nemocnic k VZP, protože se domnívají, a v tomto případě asi oprávněně, že dostanou méně finančních prostředků, neboť lůžka následné péče jsou méně placena než lůžka akutní.“
Myšlenky VZP bývají správné, ale…
Prof. Seidl zároveň upozornil na některé nesrovnalosti v přístupu VZP: „Pojišťovna by se měla zamyslet, jestli také neudělala řadu chyb, které léčebné péči nic nepřinesly, a naopak odčerpaly mnoho finančních zdrojů. Konkrétně jde o smlouvy s ambulantními zařízeními, která provozují drahou techniku, ze spektra nemocných vyšetřují obvykle ambulantní, méně náročné, a tedy i ekonomicky výhodnější klienty; často také ve vykazování využívají mezer v předpisech, dále je otázka, proč nemocnice stejného charakteru stále mají rozdílné individuální základní sazby, někdy se liší i o 100 procent. Lze říci, že často je základní myšlenka VZP správná, ale ‚cestou‘ je vlivem různých známostí a lobbistů tak modifikována řadou výjimek, že ve své konečné fázi je často kontraproduktivní,“ myslí si Zdeněk Seidl.
Bývalý náměstek na ministerstvu zdravotnictví Marek Šnajdr se obává, že plán zhatí nechuť politiků učinit nepopulární rozhodnutí: „Vždycky když dojde na lámání chleba, vždycky když se ukáže na nějaké zařízení, tak se zvedne vlna především politického odporu a odborné argumenty jsou potlačeny, jsou potlačena fakta a zvítězí politické rozhodnutí. A já říkám, jestli má k něčemu akce Děkujeme, odcházíme přispět, tak k tomu, že přinutí politiky, aby potlačili, řekněme, svůj politický princip, a aby nás dotlačila k rychlé korektní restrukturalizaci lůžkové péče,“ prohlásil v ČT. „Na straně zdravotních pojišťoven problém nebude. Problém bude na straně zřizovatelů, protože je to obrovské politikum. Všichni víme, co znamená zavřít nemocnici,“ dodal Šnajdr.
Zdroj: Medical Tribune