Přeskočit na obsah

Rozšíření možností terapie v AIDS centrech

Truvada je indikována v kombinační antiretrovirové terapii dospělých osob infikovaných HIV‑1, přičemž významný přínos byl prokázán především u tzv. naivních pacientů, kteří nebyli dosud antiretrovirovými přípravky léčeni. U osob starších 65 let zatím nebyly prováděny bezpečnostní studie. Pokud však mají ledvinné a jaterní funkce v normě, odborníci se při provádění pravidelných kontrol těchto funkcí podání Truvady nebrání ani u seniorů. U pacientů, kteří již prodělali jinou antiretrovirovou terapii, se před nasazením doporučuje vyšetření na typizaci a rezistenci. Stejně jako ostatní antiretrovirové přípravky je Truvada určena výhradně pro lékaře z AIDS center, kteří ji jako jediní mohou v ČR předepisovat. I když zatím není stanovena její úhrada, pro české pacienty je dostupná díky grantům ministerstva zdravotnictví. Protože však obě její účinné látky jsou již delší dobu na našem trhu dostupné a plně hrazené ze zdravotního pojištění, předpokládá se, že také kategorizace Truvady proběhne v brzké době bez problémů. „Díky mimořádnému dovozu tohoto léku, který proběhl koncem loňského roku, již není pro nás úplně neznámým. Naše dosavadní zkušenosti jsou velmi dobré a Truvada se stala oblíbenou i mezi samotnými pacienty, kteří přivítali jednoduché dávkování spočívající v užívání jedné tablety jednou denně,“ říká doc. MUDr. Marie Staňková, CSc., vedoucí AIDS centra FN Na Bulovce. Také bezpečnost tohoto léku odpovídá očekávání lékařů. Podle doc. Staňkové se zatím setkali pouze s minimem nežádoucích účinků, na definitivní závěry je však ještě brzy.

Data pro účinnost a bezpečnost

Podle aktuálních mezinárodních doporučení je vhodná kombinace Truvady a nenukleosidových inhibitorů reverzní transkriptázy, především efavirenzu. Druhou možností je kombinace s proteázovými inhibitory, přičemž velmi frekventované je spojení s lopinavirem. Účinnost a bezpečnost kombinace Truvady a efavirenzu prokázala studie GS 934, která tuto kombinaci randomizovaně porovnávala u více než 500 HIV naivních pacientů se současným podáním Combiviru a efavirenzu. Z výsledků léčby po 96 týdnech je patrné, že účinnost první kombinace je signifikantně vyšší, protože množství viru nižšího než 400 kopií HIV RNA/ml se podařilo dosáhnout u 75 % nemocných v této skupině, zatímco z pacientů užívajících Combivirus a efavirenz dosáhlo tohoto parametru pouze 62 procent. Signifikantní změny ve prospěch Truvady a efavirenzu nastaly také při sledování změn počtu CD4 lymfocytů. Podle výrobce, americké firmy Gilead Sciences, je podání Truvady kontraindikováno u pacientů s hypersenzitivitou na emtricitabin nebo tenofovir. Zvýšenou pozornost vyžaduje také současné podání s léky, které zasahují renální funkce a jsou vylučovány aktivní tubulární sekrecí (např. cidofovir, ganciclovir či adefovir dipivoxil). Truvada je totiž eliminována především renální exkrecí, proto se při středně těžké a těžké poruše ledvin doporučuje zvýšená opatrnost. Při clearence kreatininu 30 až 49 ml/min je možné prodloužit režim podávání na interval jednou za 48 hodin, pokud však clearence kreatininu klesne pod 30 ml/min, je Truvada kontraindikována. U nemocných s porušenými jaterními funkcemi nebyla její farmakokinetika studována, ale odborníci předpokládají, že úprava dávkování není pravděpodobně nutná. Při zhoršení jaterního onemocnění se však doporučuje lék vysadit, nikoli snížit jeho dávku.

Zvažuje se i profylaktické podání, ale…

Mezi nejčastější nežádoucí účinky Truvady patří, podobně jako u ostatních antiretrovirových přípravků, průjem, nausea a zvracení, dále bolesti hlavy, závratě či hypofosfatémie. Mohou se vyskytnout i metabolické, psychiatrické nebo kožní nežádoucí účinky. V poslední době se také intenzivně zkoumá možnost podání Truvady v preexpoziční profylaxi. Byly provedeny studie na zvířatech a existují již předběžné výsledky studií zkoumajících možnosti prevence přenosu infekce na HIV negativní osoby pomocí profylaktického podání Truvady. V této souvislosti však zbývá vyřešit několik zásadních otázek: zda nedojde k rozvoji rezistence nebo zda možnost preventivního podání léku nepovede k rozšíření rizikového chování, protože lidem odpadnou jejich přirozené zábrany. Vzhledem k tomu, že infekcí HIV je nejvíce postižen černý kontinent, otázka financování možného profylaktického i terapeutického podání Truvady má i své etické konsekvence. Budou léky dostupné pouze pro hrstku nemocných, kteří na ně budou mít, nebo se financování ujme někdo jiný?

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 20/2007, strana A7

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené