Přeskočit na obsah

Rozpaky kolem nově zvoleného prezidenta ESC

Značně kontroverzní výsledek měla letošní volba prezidenta‑elect ESC, který by se měl po dalších dvou letech stát prezidentem této významné mezinárodní odborné společnosti.

V tajné volbě budoucího prezidenta Evropské kardiologické společnosti byl zvolen nizozemský profesor Jeroen Bax, který se zaměřuje především na neinvazivní zobrazovací metody v Lékařském centru Univerzity v Leidenu. Toto rozhodnutí vzbudilo značné a často velmi ostré diskuse. Nikdo nepochybuje o profesionálních medicínských kvalitách prof. Baxe (nar. 1966). Působil a působí jako člen několika výborů a pracovních skupin ESC, redakčních rad několika prestižních odborných časopisů atd. Problémem ovšem je, že Bax byl spolupracovníkem a spoluautorem jiného nizozemského kardiologa – Dona Poldermanse; a ten je podle mnohých minimálně podezřelý, ale podle jiných dokonce usvědčen z vědeckých podvodů. Pochybnosti kolem jeho prací již vedly ke stažení několika jeho článků z předních odborných časopisů, stažení dalších se očekává.

Negativní senzace se navíc rozpoutala na základě zjištění, že nově vydaná doporučení ESC pro perioperativní podávání beta‑blokátorů vycházela z velké části ze studií, jejichž autory byli opět Poldermans – a také Bax. Výsledkem bylo kompletní přepracování těchto guidelines.

A konečně zatím poslední kapkou jsou obvinění uveřejněná nedávno v British Medical Journal a odkazující na nesrovnalosti obsažené již v roce 1999 v jejich publikaci o výsledcích studie DECREASE, která de facto odstartovala Poldermansovu a Baxovu kariéru (studie byla sponzorována společností Novartis Pharma). Oba pak prováděli i návazné studie programu DECREASE, a právě ty se staly zdrojem současného skandálu. Oba autoři za dobu své spolupráce publikovali i 638 dalších odborných prací.

Samotná Univerzita v Leidenu ve svém šetření žádné pochybení neprokázala. Rovněž Bax nepřiznává jakékoli pochybení a o svém kolegovi Poldermansovi i své spolupráci s ním hovoří stále pozitivně. Není ochoten připustit jakýkoli podvod, nejvýše snad nedostatečnou kontrolu nad podřízenými a nad daty. Nicméně ve vědě je i taková možnost závažnou skutečností a díky ní se rozjíždí vlak podezření ze závažnějších pochybení. Za to nese Poldermans, který zatím z univerzity odešel a věnuje se lékařské praxi, vinu sám. A nově zvolenému prezidentu‑elect ESC prof. Baxovi nezbývá než doufat, že se za dva roky skutečně bude moci ujmout úřadu prezidenta.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené