Roflumilast posouvá léčbu CHOPN dál
Část směrnic věnovaná této nové třídě léčiv, inhibitorům fosfodiesterázy 4 (phosphodiesterase 4 – PDE4), popisuje účinnost roflumilastu u pacientů se zmíněnou nemocí. CHOPN zůstává významnou oblastí nenaplněných léčebných potřeb. Jde o progresivní a nevratné postižení plic, jehož důsledkem je dušnost. Tuto nemoc charakterizuje výskyt závažných epizod zhoršení pacientova stavu, které nazýváme exacerbacemi či záchvaty dušnosti.
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (World Health Organization – WHO) trpí středně těžkou až těžkou CHOPN na celém světě asi 80 milionů lidí. V roce 2005 na ni zemřely přes tři miliony lidí, což odpovídá pěti procentům všech úmrtí v celosvětovém měřítku. WHO předpovídá, že nebudou‑li bez odkladu učiněny kroky směřující ke snížení výskytu rizikových faktorů choroby, zejména kouření, mohl by celkový počet úmrtí na CHOPN v nejbližších 10 letech stoupnout o více než 30 procent.
„Globální strategie pro diagnostiku, léčba prevenci CHOPN“ poskytuje na důkazech založené směrnice pro terapii této nemoci a je každoročně aktualizována komisí složenou z předních odborníků. Do jejího posledního vydání byly jakožto nová třída léčiv zařazeny také inhibitory PDE4. Směrnice potvrzují, že hlavní účinek inhibitorů PDE4 spočívá v potlačování zánětu, a zmiňují klinické důsledky tohoto účinku u pacientů s CHOPN.
Konkrétně je v nich uvedeno: „U nemocných ve Stadiu III: Těžká CHOPN nebo Stadiu IV: Velmi těžká CHOPN, kteří mají v anamnéze exacerbace a chronickou bronchitidu, inhibitor fosfodiesterázy 4 roflumilast omezuje výskyt exacerbací léčených perorálně podávanými kortikosteroidy. Tyto účinky jsou patrny i tehdy, je‑li roflumilast přidán k dlouhodobě působícím bronchodilatanciím.“
Jak uvádí Peter Calverley, profesor respiračního lékařství na University of Liverpool ve Velké Británii: „Během progrese této choroby u pacientů dochází k exacerbacím či záchvatům dušnosti, kdy se jim může velmi špatně dýchat a kdy může být nezbytná jejich hospitalizace. Studiemi bylo prokázáno, že inhibitor PDE4 roflumilast významně snižuje výskyt exacerbací. Směrnice GOLD oceňují příspěvek tohoto léčiva k terapii uvedené vysilující nemoci a je důležité, aby lékaři zabývající se terapií CHOPN tuto informaci dostali.
Daxas byl nedávno schválen v Evropské unii a v Kanadě. Na trh byl již uveden v SRN, v Dánsku a ve Velké Británii; na dalších trzích by se měl objevit během roku 2011. Daxas (roflumilast) je perorálně podávaný selektivní inhibitor enzymu označovaného jako fosfodiesteráza 4 (PDE4), přičemž bylo prokázáno, že toto léčivo novým mechanismem účinku potlačuje zánět související s CHOPN. Daxas, jednou denně užívaná tableta, je prvním farmakem v této nové třídě léčiv určených pro zvládání těžké CHOPN a je zároveň prvním perorálním protizánětlivým farmakem specificky vytvořeným pro pacienty s touto nemocí.
Ve čtyřech rozsáhlých randomizovaných a placebem ověřovaných studiích bylo prokázáno, že roflumilast významně snižuje výskyt exacerbací a zlepšuje plicní funkce, je‑li přidán k udržovací léčbě první linie. Daxas je obecně dobře snášen.
V klinických studiích zaměřených na CHOPN a zahrnujících 12 000 pacientů byly nejčastěji uváděnými nežádoucími reakcemi průjem (5,9 %), pokles hmotnosti (3,4 %), nevolnost (2,9 %), bolest břicha (1,9 %) a bolest hlavy (1,7 %). Většina těchto nežádoucích reakcí byla mírná či středně závažná. Nežádoucí reakce se většinou vyskytovaly během prvních týdnů léčby a při jejím pokračování zpravidla odezněly. Další farmakologická léčba nemocných s CHOPN spočívá v inhalační aplikaci bronchodilatancií a kortikosteroidů.
Zdroj: Medical Tribune