Robot HOWARD pomůže obnovit hybnost
„Skupina třinácti pacientů, kteří používali robotický přístroj HOWARD (HandWrist Assisting Robotic Device) v lokalitě ruka–zápěstí, vykázala signifikantní zlepšení ve schopnosti úchopu a uvolnění, v manuální zručnosti a v rozsahu pohybu ruky a zápěstí,“ řekl Steven C. Cramer z University of California. Přístroj HOWARD je připevněn k ruce i zápěstí pásy Velcro s upnutím kolem dlaňové strany prstů včetně palce a díky pneumatickému pohonu pomáhá pohybu ruky v místě kloubů. Podle S. Cramera navíc robotický rehabilitační přístroj pomáhá pacientu trvale vykonávat tentýž pohyb s vysokou přesností. „Ačkoli byla studie malá a přístroj není komerčně dostupný, HOWARD je již spolu s ostatními robotickými přístroji využíván v rehabilitaci ramen a nohou u pacientů s iktem,“ informoval S. Cramer.
„Další studie by měla oslovit méně selektivní populaci pacientů a porovnat výsledky robotické rehabilitace s ostatními terapeutickými metodami,“ uvedl k této problematice Daniel T. Lackland z Medical University of South Carolina v Charlestonu. Původní studie sledovala 13 pacientů, kteří prodělali iktus před třemi a více měsíci a u kterých po iktu přetrvávala slabost v pravé paži a ruce (FuglMeyer scale score od 2 do 20, kde 24 představuje normální hodnotu). Pacienti se signifikantní apraxií, sensorickými nebo kognitivními deficity, elasticitou nebo depresí byli vyloučeni. Sedm pacientů se během tří týdnů účastnilo 15 dvouhodinových cvičení s aktivní robotickou podporou.
Ostatních šest pacientů absolvovalo pouze polovinu těchto cvičení s aktivní robotickou asistencí, zbývající fyzioterapeutické aktivity probíhaly s pasivní robotickou podporou. Pacienti trénovali například sbírání kuliček nebo uchopení a zvedání sklenice s vodou. Během fyzioterapie přístroj aktivně dokončoval veškeré pohyby, které pacient nebyl schopen realizovat sám kvůli poškození mozku. Po těchto třech týdnech fyzioterapie dospěli nemocní v první skupině ke klinicky významnému zlepšení o 4,2 bodu podle Action Research Arm testu (37,3 versus 33,5 bodu před zahájením studie), během následujícího měsíce pokračující terapie bylo již zlepšení menší, ale stále signifikantní (P < 0,003). Dále došlo při použití robotické rehabilitace ke zlepšení o 4,2 bodu v manuální obratnosti podle BoxandBlocks testu (23,9 versus 19,7 bodu), jež opět během následujícího měsíce pokračovací terapie bylo i nadále signifikantní.
Uvedení do praxe zatím brání vysoká cena
„Protože asi jedna čtvrtina získaného zlepšení byla ztracena během jednoho měsíce po ukončení fyzioterapie, je zřejmě třeba v této rehabilitaci dále pokračovat,“ mínil S. Cramer a dodává, že očekává ještě lepší výsledky, budeli robotická rehabilitace probíhat delší dobu. Prokázal se i efekt responsivity dávky. Skupina sedmi pacientů s plnohodnotnou aktivní robotickou asistencí totiž vykázala téměř dvakrát lepší výsledky než skupina druhá. Funkční MRI skenování navíc ukázalo větší aktivaci mozku během realizace úkolů za asistence přístroje HOWARD než bez robotické podpory. „Při tradičních rehabilitačních metodách nebylo mnoho získaných schopností generalizovaných, takže pokud si někdo natrénoval sbírání fazolí, už nebyl schopen stejně tak dobře vykonat netrénovaný úkol, například nalévat vodu,“ vysvětlil S. Cramer. Proto je podle něj nutné úkol reorganizace poškozeného mozku pojmout komplexněji. Robotická fyzioterapie by v budoucnu mohla probíhat i doma, avšak v současné době se jedná o velmi nákladnou léčbu, protože jen některé části přístroje stojí tisíce dolarů. Uvedení do klinické praxe tak bude nesnadné.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 7/2007, strana A14
Zdroj: