Přeskočit na obsah

RNA jako biomarker karcinomu prsu

Velmi komplexní analýzou rozsáhlého souboru genomických dat z databáze The Cancer Genome Atlas se podařilo identifikovat 37 molekul RNA, jež bude možné využít jako biomarkery pro predikci přežití pacientek s nejběžnějšími typy karcinomu prsu.

Genetici vedení Carlem Crocem z Ohio State University nejprve analyzovali messenger RNA (mRNA), mikroRNA (miRNA), methylaci DNA a klinické nálezy u 466 pacientek s invazivním duktálním karcinomem prsu. Na základě výsledků analýz bylo vytipováno 30 mRNA a 7 miRNA, u nichž byla jasná asociace s výsledkem léčby u pacientek se 44 typy invazivního duktálního karcinomu prsu definovaných na základě klinických nálezů i molekulárních markerů. Výsledky postihovaly i karcinomy v časných fázích rozvoje. Následně vědci otestovali prognostickou sílu těchto markerů na souborech dat o expresi genů u 2 399 pacientek s karcinomem prsu z osmi nezávislých souborů. Vybrané biomarkery poskytovaly spolehlivější odhad rizik než jiné doposud používané RNA biomarkery. Poprvé tak bylo k odhadu rizik karcinomu použito kombinace biomarkerů zahrnující jak mRNA, tak i miRNA.

Pozoruhodné je na studii publikované ve vědeckém časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, že identifikované biomarkery jsou pro onkology zcela nové. Zatím nikdo nespojoval odpovídající sekvence DNA v dědičné informaci pacientů s nádorovými onemocněními. Překvapivá je i skutečnost, že vybrané sekvence nenáleží k sekvencím, jež se podílejí na regulaci buněčného cyklu.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené