Riziko meningokokových nákaz a očkování u zdravotníků
Riziko profesionální nákazy meningokokem bylo opakovaně diskutováno na pravidelných setkáních European Monitoring Group on Meningococci (EMGM) a v roce 2012 na specializovaném kongresu International Pathogenic Neisseria Meeting (IPNC). Bylo konstatováno, že v nejvyšším riziku profesionální nákazy jsou pracovníci mikrobiologických laboratoří, kterým je očkování proti meningokokům doporučeno.
U těchto pracovníků se při profesionální nákaze většinou kombinuje masivní infekční dávka a invazivní vstup infekčního agens do organismu, takže pokud dojde k pracovní nehodě, je vznik invazivního meningokokového onemocnění s těžkým (mnohdy letálním) průběhem téměř jistý. Z tohoto důvodu je v řadě evropských zemí doporučeno očkovat meningokokovou vakcínou pracovníky mikrobiologických laboratoří, kteří pracují s meningokoky. V minulých dobách, kdy byla k dispozici pouze polysacharidová meningokoková vakcína (byť v řadě zemí polysacharidová A, C, Y, W135), byla možnost účinné ochrany limitována krátkodobým efektem této vakcíny a klesajícím účinkem při revakcinaci, vzhledem ke vzniku imunotolerance. Současná dostupnost konjugované meningokokové tetravakcíny A, C, Y, W135 a příslib brzké dostupnosti účinné vakcíny proti meningokoku B provokuje ke znovuotevření diskuse v České republice na téma racionálního doporučení očkování meningokokovými vakcínami osobám v profesionálním riziku meningokokových nákaz.
V České republice probíhá očkování proti meningokokovým nákazám u běžné populace jako nepovinné, dobrovolné očkování. V roce 2010 byla v Evropě (včetně České republiky) registrována meningokoková konjugovaná tetravakcína A, C, Y, W135 (Menveo) k použití od 11 let věku a výše. Národní imunizační komise (NIKO) vydala stanovisko k jejímu optimálnímu použití (http:// www.mzcr.cz/Verejne/obsah/stanoviska_ 1985_5.html).
Od dubna 2012 je v Evropě (včetně České republiky) registrována další meningokoková konjugovaná tetravakcína A, C, W135 a Y (Nimenrix) pro použití od 12 měsíců věku a starších. Rovněž v dubnu 2012 byla v Evropě (včetně České republiky) rozšířena registrace původní tetravakcíny (Menveo) k použití od 2 let věku. Možnost aplikace konjugované tetravakcíny u malých dětí a nové poznatky o kratším přetrvávání ochranné imunity vedly NRL pro meningokokové nákazy k předložení podnětu k aktualizaci doporučeného postupu pro očkování proti meningokokovým onemocněním. Vakcinologická společnost tento podnět zpracovala a uveřejnila doporučený postup pro očkování proti meningokokovým onemocněním na svých webových stránkách (http:// www.vakcinace.eu/doporuceni‑a‑stanoviska), u NIKO je aktualizace doporučení očekávána.
Vakcína proti meningokoku B byla vyvinuta metodou reverzní vakcinologie a v lednu 2013 byla celoevropsky (včetně České republiky) registrována (Bexsero). Dostupnost této vakcíny je však v České republice očekávána až v roce 2014.
Oficiální doporučení k očkování zdravotníků v ČR zatím neexistuje, nicméně NRL pro meningokokové nákazy doporučuje k zajištění co nejširšího spektra ochrany kombinaci konjugované tetravakcíny A, C, Y, W135 a vakcíny proti meningokoku B.
Zdroj: Medical Tribune