Přeskočit na obsah

Riziko iatrogenního přenosu lidských prionových onemocnění

Mezinárodní tým vedený Neilem Cashmanem z vancouverské University of British Columbia a Alainem Van Dorsselaerem z Université de Strasbourg identifikoval špičkovými proteomickými metodami ve vysoce čištěných injekčních preparátech lidského choriového gonadotropinu a lidského menopauzálního gonadotropinu izolovaných z moči celkem 33, resp. 34 negonadotropních proteinů.

Jako hlavní kontaminanta se ukázal lidský prionový protein. Ve všech případech šlo o formu prionového proteinu, jež si udržuje senzitivitu k proteázám. Nebyl zjištěn výskyt prionů rezistentních k proteázám. V rekombinantních gonadotropinech nebyla přítomnost prionového proteinu stejnými detekčními technikami prokázána. Autoři studie publikované ve vědeckém časopisu PLoS ONE se domnívají, že podobně jako prionový protein senzitivní k proteázám může izoláty gonadotropinů z moči kontaminovat i prion. To s sebou nese riziko iatrogenního přenosu lidských prionových onemocnění.

Tyto přípravky používané při léčbě neplodnosti nebo asistované reprodukci jsou injikovány intramuskulárně, a to riziko infekce prionem výrazně snižuje. Nákaza prionem po intramuskulární injekci je považována za málo pravděpodobnou. Také dávka prionu by byla po injekci kontaminovaného gonadotropinu velmi malá.

Navíc je výskyt prionových onemocnění v populaci nízký, což snižuje pravděpodobnost kontaminace. V souladu s těmito fakty se zdá i skutečnost, že zatím nebyl podchycen případ nákazy spongiformní encefalopatií po injekčním podání gonadotropinů izolovaných z moči. Autoři však zdůrazňují, že pokud by k podobnému případu přeci jen došlo, bylo by velmi obtížné jej odhalit. Za pozornost stojí v této souvislosti i skutečnost, že přítomnost prionů v tělních tekutinách se může v důsledku různých patologických procesů velmi výrazně měnit.

Například při zánětlivém onemocnění ledvin je u zvířat nakažených spongiformní encefalopatií vylučování prionů močí výrazně zvýšeno.

Další podobná zjištění již vedla Světovou zdravotnickou organizaci k tomu, aby přeřadila moč s ohledem na riziko přenosu spongiformních encefalopatií z kategorie tkání s "nedetekovatelnou infekčností" do tkání s "nízkou infekčností". Vzhledem k tomu, že u rekombinantních gonadotropinů ke kontaminaci prionovým proteinem nedochází, a lze je proto z hlediska rizika přenosu spongiformních encefalopatií považovat za bezpečné, se autoři studie domnívají, že riziko spojené s podáváním gonadotropinů izolovaných z moči převyšuje jejich potenciální výhody.

Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené