Přeskočit na obsah

Riziko hrozící plicní embolie je třeba posuzovat opatrně

The Pulmonary Embolism Rule-out Criteria (PERC) nejsou schopna sama o sobě, bez dalších testů, spolehlivě odhalit pacienty s hrozící plicní embolií, říkají švýcarští odborníci z Fakultní nemocnice v Lausanne v článku publikovaném v Journal of Thrombosis and Haemostasis.

K tomuto tvrzení je vedla skutečnost, že odhalili 5,4% prevalenci plicní embolie u pacientů, kteří byli podle PERC hodnoceni jako "velmi málo rizikoví". Předchozí práce hovořily o falešně negativních výsledcích u 0 až 1,4 % pacientů; o mnoho vyšší prevalence zjištěná švýcarskými lékaři může být dána mimo jiné také vysokým počtem celkové prevalence plicní embolie u vybrané skupiny pacientů. Nicméně přesto přináší varování, že samotné použití PERC bez dalších klinických testů nemusí stačit.

The Pulmonary Embolism Rule-out Criteria jsou založena na sledování osmi klinických kritérií, mezi něž patří: věk pod 50 let, srdeční frekvence pod sto tepů za minutu, saturace krve kyslíkem nad 94 %, nepřítomnost jednostranného otoku dolní končetiny, nepřítomnost hemoptýzy, žádná operace či trauma v minulých čtyřech týdnech v anamnéze, žádná příhoda hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie v anamnéze a neužívání hormonální léčby. Pacienti, kteří vyhoví všem osmi kritériím, jsou bráni jako nemocní s velmi nízkým rizikem rozvoje plicní embolie.

V recentní studii švýcarští odborníci ověřovali vypovídací schopnost PERC, pokud je použita samostatně anebo v kombinaci s revidovaným tzv. ženevským skóre, jež určuje možnost rozvoje plicní embolie na základě klinického stavu pacienta. Retrospektivně dohledali data 1 675 pacientů, kteří byli přijati do nemocnice pro podezření na přítomnost plicní embolie.

Celková prevalence plicní embolie ve sledované skupině pacientů dosáhla 21,3 procenta. PERC negativních bylo 221 pacientů (13,2 %), u nich prevalence plicní embolie vystoupala na 5,4 procenta. U pacientů posuzovaných pouze podle ženevského skóre se plicní embolie rozvinula u 6,4 % případů. V případě použití samotných PERC byla pravděpodobnost rozvoje plicní embolie 70 %, pokud bylo použito současně i ženevské skóre, snížila se na 63 procent.

Na základě těchto výsledků se autoři studie domnívají, že riziko pro PERC negativní pacienty je "neúměrně vysoké". PERC tedy "nemohou bezpečně rozlišit pacienty s velmi nízkým rizikem plicní embolie, kteří budou, na základě tohoto označení, vyřazeni z dalšího klinického posuzování jejich rizika, a to ani v případě současného užití ženevského skóre."

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené