Revize SÚKL vzbuzuje obavy diabetiků
Jednou z referenčních skupin, u nichž Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) provedl v posledních třech měsících tzv. zkrácenou revizi úhrad (viz článek „Jmenování nového ředitele SÚKL nepřekvapilo“ na straně A6), byla také skupina krátkodobě působících a premixovaných inzulinů. SÚKL odhaduje, že revize úhrad ve skupině krátkodobě působících inzulinů by v horizontu 12 měsíců mohla přinést úsporu 136 milionů korun, resp. 74 milionů korun ve skupině premixovaných inzulinů (střednědobých inzulinů v kombinaci). Diabetici se však obávají, že úspora půjde na jejich úkor.
Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal 18. června hodnotící zprávu, ve které výrazné snížení úhrady uvedených typů inzulinů potvrdil. Nové úhrady inzulinů nabudou platnosti po vydání rozhodnutí, což může být již počátkem července, s tím, že nové ceny, které je zohledňují, by měly platit od 1. září. Tato zpráva však vzbudila nevoli na straně pacientů, nesouhlasné je také vyjádření České diabetologické společnosti ČLS JEP. Ta již před dvěma roky upozorňovala tehdejší představitele ministerstva zdravotnictví a SÚKL, že se v jedné referenční skupině ocitly léky, které nejsou plně terapeuticky zaměnitelné, tedy krátce působící analoga inzulinu a krátce působící humánní inzulin. Podle představitelů ČDS se tak jedná o nepřijatelné sloučení farmak s naprosto odlišnou farmakokinetikou a farmakodynamikou, která má zásadní vliv na odlišný klinický efekt uvedených léčivých přípravků ve smyslu bezpečnosti a postprandiální glykémie. Podle názoru odborné společnosti by proto tyto léky měly tvořit dvě referenční skupiny, a protože se současně v případě diabetiků jedná o život zachraňující terapii, měli by pacienti mít k této léčbě přístup bez reálných překážek v podobě významných doplatků. Těch se nyní diabetici, kteří užívají inzulinová analoga, velmi obávají, protože nově by měla být úhrada celé této skupiny stanovena na úrovni zahraničních referenčních úhrad humánních inzulinů. Pacientské organizace odhadují, že možný doplatek u inzulinových analog po nastavení nových úhrad může dosáhnout 250 až 350 korun měsíčně.
Diabetologové také upozorňují, že důsledkem vynuceného přechodu diabetiků z inzulinových analog na levnější variantu v podobě humánního inzulinu může být zvýšení rizika závažných hypoglykémií, které jsou v přímé souvislosti s vyšším rizikem tromboembolických příhod diabetiků, infarktu myokardu a cévní mozkové příhody. Z metaanalýz vyplývá, že 3 až 10 % diabetiků 1. typu, kterých je v ČR podle posledních dat ÚZIS léčeno 56 000, zemře v přímé souvislosti s hypoglykémií. A právě podávání inzulinových analog riziko vzniku hypoglykémií v porovnání s humánními inzuliny významně snižuje. „Pokud bude z důvodu naprosto nekvalifikovaného předpokladu SÚKL o zaměnitelnosti humánních krátkodobě účinných inzulinů a krátkodobě působících inzulinových analog v důsledku dopadu hodnotících zpráv (pozn. red.: vztahujících se ke správnímu řízení o změně výše úhrad v této skupině) převedeno pouze 50 % ze současně léčených pacientů z analog na humánní inzulin, znamená to přímé ohrožení života nejméně stovek pacientů ročně. Současně lze odhadnout, že vzniká kriticky závažné riziko zvýšení počtu úmrtí pacientů s diabetem 1. typu o několik desítek ročně. K tomuto ohrožení může dojít i v případě nedostatku inzulinových analog v důsledku reexportu,“ píše se ve stanovisku ČDS.
VZP se snaží mírnit obavy
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která tuto zkrácenou revizi úhrad iniciovala, se však brání s odkazem na to, že není v její kompetenci posoudit, zda jsou inzulinová analoga zaměnitelná za jiné přípravky VZP se snaží mírnit obavy Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která tuto zkrácenou revizi úhrad iniciovala, se však brání s odkazem na to, že není v její kompetenci posoudit, zda jsou inzulinová analoga zaměnitelná za jiné přípravky
Na druhou stranu, podle vyjádření VZP se diabetici nemusejí obávat, že po snížení úhrad uvedených referenčních skupin dojde ke zhoršení kvality jejich péče a dostupnosti léčby, protože podle názoru VZP a jejích dlouhodobých zkušeností se dá očekávat, že farmaceutické firmy upraví svoji cenovou politiku tak, aby k významným doplatkům u inzulinových analog nedošlo. Přes to všechno ještě VZP slibuje, že jednání s výrobci inzulinů budou pokračovat s cílem ujistit se, že kvalita poskytované léčby jejím pojištěncům bude zachována. Vzhledem k velkému počtu pacientů, kterých se reálně tento problém týká (odhaduje se, že z cca 200 tisíc diabetiků, kteří jsou léčeni inzulinem, jich 60 % užívá inzulinová analoga), je vstřícný postoj představitelů největší tuzemské zdravotní pojišťovny namístě.
Stojí za připomenutí, že zachování kvalitní léčby diabetiků by mělo být v zájmu zdravotních pojišťoven také z důvodu finančních. Lze totiž předpokládat, že revizemi vynucený přechod některých diabetiků z bezpečnějších inzulinových analog na humánní inzulin zvýší riziko špatné kompenzace diabetu těchto pacientů, což může mít reálný dopad nejen na větší počet hypoglykemických příhod, ale i na zvýšený počet pozdních komplikací diabetu, jejichž léčba je řádově nákladnější než vlastní antidiabetická terapie.
Zdroj: