Přeskočit na obsah

Retrotribuna před třiceti lety – díl 2.

V druhém díle našeho historického miniseriálu přinášíme další připomenutí toho, jak vypadaly porady krajských odborníků jednotlivých lékařských oborů v rámci KÚNZ Plzeň konané od roku 1984 až do konce roku 1990.

 

„Všechno na světě je budoucí starožitnost“ (Bernard Buffet)

Na poradě krajských odborníků dne 28. listopadu 1985 krajský odborník pro všeobecné lékařství doktor J. H. informoval o situaci v oboru: v OÚNZ Sokolov pracuje několik obvodních lékařů v důchodovém věku a další chtějí z okresu odejít; v přípravě na atestaci ze všeobecného lékařství I. stupně je v kraji celkem 65 lékařů, je ale třeba v okresech zlepšit jejich praktickou přípravu, na školicích odděleních určit školitele. Profesor F. M. nabídl pomoc neurologické kliniky FN při přípravě budoucích obvodních lékařů.

Krajský lékárník doktor K. Ř. se zabýval zásobovací situací v léčivech a ve SZM: začátkem příštího roku nebude dostatek PUR‑inzulinů, v celém kraji klesla spotřeba infuzních roztoků o 100 000 lahví, především glukózy, hrozí jejich exspirace ve skladech, hledají se příčiny. K. Ř. se se stížností na špatnou zásobovací situaci obrátil na generálního ředitele Zdravotnického zásobování. K řešení stížnosti se dostavili do Plzně ředitelé skladů SZM v Říčanech a v Ševětíně a přislíbili nedostatky v některých položkách odstranit.

Krajský odborník pro obor patologická anatomie profesor A. S. zdůraznil nezastupitelnou úlohu oboru při věcné verifikaci diagnostického a léčebného postupu a poukázal na jeho stoupající podíl na intravitální diagnostice. Patologové usilují o stoprocentní propitvanost, limituje je však nízký počet sanitářů a autolýza orgánů osob zemřelých mimo areál FN. Pořadí naléhavosti pitvy na okresních pracovištích vidí takto: a) kde je ohrožena dobrá pověst nemocnice, b) děti a mladé osoby, c) chirurgické případy. Nesmí se však snížit ani propitvanost starých osob pod určitou úroveň, jinak klesne úroveň péče.

Náměstek J. Ž. mimo jiné tlumočil pochvalu Ústřední komise účelné farmakoterapie za vybudování oddělení klinické farmakologie ve FN Plzeň a seznámil přítomné s informací MZ o zvýšení nemocnosti do 43. týdne a o tom, že převažujícím etiologickým agens akutních respiračních onemocnění bylo Mycoplasma pneumoniae.

Na poradě náměstků pro LPP okresů Západočeského kraje dne 29. listopadu 1985 informovala krajská odbornice pro klinickou onkologii primářka E. K. o schválené (13. 6. t. r.), ale dosud neuveřejněné nové koncepci oboru: v NsP II. typu pro spád cca 200 000 obyvatel je nutno postupně vybudovat lůžková onkologická oddělení s 30 až 35 lůžky; už nyní je nutné vytipovat lékaře a zařadit je do přípravy k nástavbové atestaci. Na těchto odděleních má být kromě registru zhoubných nádorů prováděna také chemoterapie a dispenzarizace onkologických nemocných. V incidenci ZN zaujímá v rámci republiky kraj 2. místo u mužů a 3. místo u žen.

Krajský odborník pro TRN primář S. K. adresoval potřebu personálního posílení oboru hlavně Klatovům, Karlovým Varům a Sokolovu. Chybí střední generace lékařů, stav SZP je téměř úplný. Za opotřebované přístroje SPIREX 2 zajistit z maďarského dovozu Eutest; jeho cena činí zhruba 6 500 Kčs.

Krajský odborník pro pediatrii docent R. S. vidí zaostávání kraje v přístrojovém vybavení a v nižším počtu návštěv obvodních pediatrů v rodinách. JIP pro kojence a starší děti by měla být v Plzni‑městě, Klatovech, Karlových Varech a v Chebu pro péči o dekompenzované diabetiky, astmatiky a pro děti s enterotoxikózou. Počítá se s reprofilizací nevyužitých jeslí ve velkých okresech pro děti s poruchou motoriky a psychiky.

Náměstci některých OÚNZ na tato sdělení konkrétně reagovali.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené