Retrotribuna před třiceti lety – díl 1.
Současnou tribunu lékařů, lékárníků a dalších pracovníků ve zdravotnictví na stránkách našich novin chceme doplnit věrnou reminiscencí na názory jejich předchůdců před třiceti roky. Takovou tribunou byly např. porady krajských odborníků jednotlivých lékařských oborů v rámci KÚNZ Plzeň konané od roku 1984 až do konce roku 1990 a vedené neformálně při vzájemné diskusi. Volnost projevů byla dána tím, že šlo o sdělení a poznatky medicínské, nikoli o politická stanoviska. Autorem jednotlivých příspěvků nového miniseriálu je MUDr. Josef Žán, CSc., tehdejší náměstek ředitele pro léčebně preventivní péči.
Zamlčet pravdu je stejné jako zalhat. (Latinské přísloví)
Na poradě krajských odborníků 26. září 1985 primář V. K. kriticky popsal podmínky, za kterých transfuzní služba plní svoje úkoly. Zaostává především technické a materiálové vybavení oboru celostátně i v kraji. Poukázal konkrétně na tyto nedostatky a v krajském měřítku označil za špatnou situaci v OÚNZ Sokolov, kde otevírají nové léčebné kapacity bez adekvátního budování oboru TS v místě. Vzhledem k odchodu primáře se může zhoršit situace v okrese Cheb. Transfuzní oddělení FN KÚNZ má dokonalou evidenci dárců; chybí jich téměř šest tisíc. Je trvalý nedostatek Rh neg. krví. K nové směrnici MZ (byla to Směrnice o organizačním zajištění transfuzí krve, krevních přípravků a kostní dřeně) uvedl, že na jedné straně se velmi podrobně zabývá příspěvky dárcům krve pro speciální účely a finančními částkami určenými k občerstvení dárců po odběru, na druhé straně neobsahuje potřebná ustanovení o autotransfuzi, prevenci AIDS atp.
V diskusi vystoupili krajští odborníci: hematoložka primářka T. Š. vyzvala přítomné krajské odborníky chirurgických oborů, aby na svých pracovištích získávali k dárcovství rodinné příslušníky operovaných pacientů, internista profesor V. Č. poukázal na nedostatek setů z dovozu pro nový separátor krevních elementů (byl umístěn na první interní klinice na Lochotíně). Diskusi k této části porady uzavřel primář V. K. s tím, že nadřízené zdravotnické orgány by měly vždy včas jednat s představiteli TS. V pokračující rozpravě vystoupil krajský chirurg profesor A. P. a poukázal na pomalý postup rekonstrukčních prací na chirurgickém pavilonu (č. 7).
Zástupce hlavního odborníka (současně krajský odborník) pro lékařskou mikrobiologii docent J. Z. upozornil na některé nepřesnosti v zápisu z červnové porady krajských odborníků a uvedl na správnou míru: „… seznámil přítomné s novými vázanými preparáty proti pseudomonádovým infekcím (Azlocilin, Ticarcilin, Cefoperazon), dalšími novými cefalosporiny (cefotaxim, ceftriaxon, ceftazidin) a peniciliny (Augmentin). U peritonitidy nepožadovat antibiotika bakteriostatická, ale ani ampicilin, jehož účinnost je proti nemocničním kmenům dnes velmi slabá.“ (Přání J. Z. nesměřovalo ovšem na chirurgy na klinikách, ale na venkovských odděleních, kterým toto přání mohli jeho kolegové tlumočit.)
Zdroj: