Restrukturalizace nemocnic – skončí dvanáct zařízení a 6 000 lůžek
Zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví oznámily výsledky ostře sledovaných jednání týkajících se restrukturalizace zdravotní péče v České republice. Podle dohody se zruší šest tisíc akutních lůžek a dvanáct nemocnic by se mělo do roka transformovat na jiný typ zařízení.
V situaci, kdy nemá většina nemocnic se zdravotními pojišťovnami uzavřenou smlouvu na příští rok, přišly pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví s podrobnější představou restrukturalizace sítě zdravotnických zařízení v ČR. „Máme na stole dohodu, jakým způsobem budou pojišťovny postupovat, a především – je zde seznam nemocnic, které se mohou svým způsobem těšit na dlouhodobý kontrakt se zdravotními pojišťovnami na dobu pěti let,“ prohlásil na tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.
Seznam vychází z posledních jednání, která probíhala tak, že nejprve byly provedeny rozsáhlé analýzy, které se týkaly zhruba 2 200 nemocničních lůžkových oddělení v ČR – taková inventura lůžkového fondu a poskytované péče. Věřím, že nikdy v minulosti provedena nebyla. Nejdříve to řešily týmy na jednotlivých krajích, pak samostatně VZP řešila záležitosti, jež se týkaly třeba dvou sousedících krajů nebo celostátní sítě specializovaných pracovišť. Totéž provedl na svém zasedání i Svaz zdravotních pojišťoven. Poté proběhla společná schůze zástupců všech zdravotních pojišťoven, jež se dohodly na podobě restrukturalizace, kterou nyní představujeme,“ popsal analýzu a jednání ředitel VZP Pavel Horák. Z jeho vyjádření je patrné, že spíše než o dialog se zástupci poskytovatelů zdravotní péče o podobě nemocniční sítě vedoucí ke konsensu, jejž zdravotní pojišťovny zástupcům nemocnic dlouho slibovaly, se bude jednat o jednání z pozice síly.
Výsledná dohoda zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví pozmění strukturu zdravotní péče – nemocnicím budou nabídnuty smlouvy dlouhodobé, střednědobé a krátkodobé. Nemocnice s dlouhodobou smlouvou se mohou těšit na pětiletý kontrakt s pojišťovnami a zachování současného stavu péče. Střednědobá smlouva už znamená přípravu na změny.
„Pokud jde o střednědobé horizonty, tak tam počítáme se smlouvou na dobu dvou až tří let tak, aby bylo možno přesměrovat spádovost a zvyky našich pojištěnců – aby si našli svoje cesty ke zdravotnickým zařízením a aby předepisující ambulantní lékaři přesně věděli, kam pojištěnce poslat,“ uvedl viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Fridrich.
Krátkodobé smlouvy pak dostanou nemocnice, u kterých se nejpozději do jednoho roku očekává omezení stávající péče a přechod na jiný typ lůžkové nebo jiné zdravotní péče. Právě to se dotkne zmiňovaných dvanácti nemocnic. „Tam, kde bude platit střednědobá smlouva, chceme vyřešit strukturu zdravotní péče do dvou až tří let. Pro nemocnice, jež čeká razantní změna, jsme navrhli smlouvu na jeden rok tak, aby měly čas změnu realizovat,“ doplňuje Horák.
Po restrukturalizaci zůstane v ČR asi 50 000 akutních lůžek. Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska bylo při přípravě restrukturalizačních změn stěžejní, aby se pacienti dostali k péči v zařízení, které bude plně technicky vybaveno a bude v něm plně erudovaný zdravotnický personál.
Inventura lůžkových oddělení
Ministerstvo i zdravotní pojišťovny si pochvalují dosaženou dohodu. „Proces restrukturalizace začal v minulém roce, kdy jsme začali provádět analýzy využití lůžkové péče. Kritéria byla všeobecně dostupná. Týkala se nejen prostých statistických indikátorů využití lůžkového fondu, ale především analýzy zdravotní péče a potřeb spádového území. V minulosti, díky dohodě s poskytovateli, bylo dosaženo snížení počtu lůžek zhruba o tři tisíce,“ oznámil Pavel Horák a dodal: „Dovolte mi vyjádřit nadšení, že došlo ke shodě nejen mezi zdravotními pojišťovnami, které určitě nemají vždy shodné zájmy, ale i mezi pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví.
„Dohoda by měla být odpovědí na jisté ataky ze stran různých krizových štábů, které se snaží znejistit obyvatelstvo naší země,“ řekl Petr Nosek. „Věřím, že po tomto dni a po tomto prohlášení zdravotních pojišťoven a následně navržení smluv dojde k uklidnění situace. Zdravotní péče – a zejména akutní lůžková péče – nebude žádným způsobem ohrožena. Ministerstvu zůstává pouze dohledová role, což znamená, že budeme od 1. ledna příštího roku sledovat, zda je plněno nařízení vlády ohledně dostupnosti péče.“
Spokojenost neskrýval ani Ladislav Fridrich. „Byla použita data z produkce zdravotní péče, která eviduje Národní zdravotní centrum, byly použity všechny dostupné evropské normativy a síť zařízení tak, jak je navržena – především ve střednědobém horizontu – by měla mít poměrně luxusní počty lůžek pro naše pojištěnce. V tuto chvíli je asi velmi důležité, že získáváme záchytný plán, jak by měly všechny pojišťovny vůči různým nemocnicím postupovat,“ prohlásil Fridrich.
Krizový štáb radí smlouvy nepodepisovat
Krizový štáb složený ze zástupců nemocnic, pacientů, zdravotně postižených i Lékařského odborového klubu však dohodu zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví považuje za jednostranný diktát. Jeho představitelé protestují proti tomu, že zdravotní pojišťovny ve spolupráci s ministerstvem chtějí bez jakýchkoli zveřejněných podkladů, bez rozhodování jakéhokoli orgánu odpovědného občanům, v rozporu s dohodami učiněnými v některých krajích nejprve zrušit 30 nemocnic (12 nemocnic ihned, dalších 18 v krátké době v důsledku jejich uvedení na černé listině nemocnic nežádoucích), a ve 101 nemocnici chtějí omezit péči. „Jen hlupákům může být určeno ujištění ministerstva i pojišťoven, že nemocniční péče nebude omezena, že 21 nemocnic rušením nedotčených bude schopno nahradit péči 30 zrušených a 101 redukovaných nemocnic,“ píše se v prohlášení krizového štábu. Jeho představitelé proto vyzývají všechny nemocnice, i oněch 21 nemocnic na seznamech pojišťoven, které se nezdají být v této fázi ohroženy, aby takto koncipované smlouvy nepodepisovaly. Podle nich existují reálné obavy, že zveřejněním seznamu nemocnic snahy o jejich další rušení nekončí, protože podle plánu VZP by byla s nemocnicemi od 1. ledna příštího roku uzavřena pouze rámcová smlouva bez vymezení rozsahu a struktury poskytované péče. Platnost této smlouvy by skončila, pokud by nemocnice do šesti měsíců nepřistoupila na rozsah a strukturu péče vyžadované pojišťovnou. Tím jsou ohroženy všechny nemocnice bez ohledu na umístění v „listině“ pojišťoven.
Zdroj: Medical Tribune