RESPIRAČNÍ KALEIDOSKOP
ELEKTRONICKÝ NOS ROZPOZNÁ PODSKUPINY DĚTSKÉHO ASTMATU
Již mnoho let je známo, že astma není jednou chorobou, ale ze sociálně‑ekonomicko‑administrativních důvodů je vykazováno jako jedno onemocnění. To však nic nemění na tom, že pro astma jako takové neexistuje zcela univerzální léčebný postup, který by byl efektivní u každého nemocného. Rozpoznat jednotlivé fenotypy či podskupiny astmatu jednoduchým diagnostickým testem je snem každého pneumologa či alergologa. Z tohoto pohledu se velmi nadějný zdá projekt amsterdamského týmu pod vedením profesora Petera Sterka, jehož elektronický nos U‑BIOPRED ověřoval tým Paula Brinkmana (Academic Medical Centre, Amsterdam). Ve studii se 106 předškolními dětmi s vrzoty a pískoty analyzovali vydechovaný vzduch a na základě přítomnosti částic (i škodlivých) stanovovali dechové profily. Podle vyhodnocení bylo možné rozlišit pět charakteristických podskupin a vše naznačuje tomu, že e‑nose bude cennou diagnostickou pomůckou.
MOUKA JAKO HLAVNÍ PACHATEL PROFESIONÁLNÍHO ASTMATU VE FRANCII
Profesor Frederic De Blay (University Hospital Strasbourg), vedoucí studie, která zkoumala hlavní původce profesionálního astmatu, uvedl jako účel zkoumání: „Tato studie nám pomohla odhalit, která profese ohrožuje astmatem zaměstnance nejvíce. Nyní můžeme uvažovat o preventivních opatřeních, která by cíleně snížila riziko.“
Ve studii byly po tři roky shromažďovány údaje specialistů na choroby z povolání. Celkem bylo analyzováno 330 případů. Ve 20 % byla jako hlavní spouštěcí faktor astmatu identifikována mouka, v 15 % přípravky na bázi amonia. U žen bylo astma z povolání častější (43 případů na 1 milion) než u mužů (29 na 1 milion). Výskyt byl vyšší u zpracovatelů (116 na 1 milion) oproti farmářům (97 na 1 milion). Nejvyšší výskyt astmatu byl u pracovníků v podnicích vyrábějících potraviny a nápoje (279 na 1 milion) oproti pracovníkům v zemědělství (160 na 1 milion).
ŽHAVÉ E‑CIGARETY
Poutají pozornost v několika posledních letech. Podle výrobců a prodejců jsou zdravou, moderní a elegantní alternativou smrdutých tyčinek. Elektronické cigarety dobývají Evropu i Ameriku, oblíbili si je zejména mladí lidé. Na kongresu ERS 2014 byly uveřejněny tyto předběžné výsledky studií:
\\ Ve zvířecím modelu byl prokázán vztah mezi e‑cigaretami a astmatem, respektive emfyzémem.
\\ V buňkách e‑cigarety navozují stejné změny jako cigarety klasické.
\\ E‑cigarety však mohou být nápomocny v procesu zanechání kouření.
\\ V současnosti neexistuje mezi lékaři shodný názor na e‑cigarety.
ERS v souladu s WHO nepodporuje neregulovaný obchod s e‑cigaretami. Sice se zdá, že krátkodobý efekt není tak škodlivý jako u normálních cigaret, ale nejsou na trhu tak dlouho, aby bylo možné spolehlivě kvantifikovat dlouhodobý efekt na lidský organismus. Přesvědčivé důkazy o bezpečnosti e‑cigaret zatím chybějí a dostupné údaje jsou rozporuplné. ERS a WHO jsou zajedno, že působení a vlivu výparů (výdechů?) e‑cigaret by měly být uchráněny děti, dospívající a nekuřáci. Je však jasné, že jsou zapotřebí další studie, které by evaluovaly výhody a rizika těchto výrobků.
MIMINKA NA KOŽEŠINĚ
Donedávna bylo považováno za zcela nepřípustné vystavovat novorozence a malé kojence do tří měsíců rizikům infekce, která představuje zvířecí srst. Dětem s rodinnou alergickou zátěží se to přímo zakazovalo. S počátky zkoumání vlivu biodiverzity rostlinných a živočišných druhů na lidské zdraví se mnohá stanoviska přehodnotila. Při zkoumání zemědělských rodin se ukázalo, že kontakt s přírodou (i zvířecí kůží) a mikroorganismy, které v ní žijí, je jedním z důležitých faktorů, které snižují riziko alergií i astmatu. Jak tomu však je ve městech?
Příspěvkem k této problematice se zdá být téměř bezprecedentní prohlášení mnichovských badatelů (Dr. Christina Tischer, Helmholtz Zentrum, Mnichov), že by novorozenci měli spát na kožešině, protože kontakt se zvířecí srstí snižuje riziko vzniku astmatu v pozdější době. Pro toto tvrzení mají dokonce důkazy: hodnotili data kohorty zvané Lisaplus, která obsahuje údaje o více než 3 000 zdravých novorozenců, kteří se narodili v roce 1998 v městském prostředí. Celkem byly vyhodnoceny informace o 2 441 dětech, z nichž 55 % spalo na zvířecí srsti v prvních třech měsících života. Další kontrolní datum byly 6. a 10. narozeniny. U dětí, které spaly na kožešině, bylo v porovnání s dětmi bez kontaktu s kůží zvířat 79% (o 21 % nižší) riziko astmatu v šesti letech a v deseti dokonce 41%. Christina Tischer vysvětluje tyto výsledky tím, že kožešina představuje rezervoár nejrůznějších druhů mikroorganismů a supluje tak roli „živé přírody“.
TEPLOTA DECHU JAKO SCREENING PLICNÍHO KARCINOMU?
Italský tým pod vedením profesorky Giovanny Elisiany Carpagnano (Univerzita ve Foggia, Itálie) prokázal na souboru 82 pacientů s podezřením na plicní karcinom, že nemocní, u nichž byl později karcinom prokázán (n = 40), měli vyšší teplotu vydechovaného vzduchu v porovnání s těmi, u nichž byla malignita vyloučena. Teplota vydechovaného vzduchu přitom byla přímo úměrná počtu kuřáckých let a klinickému stadiu karcinomu. Pokud by byly tyto výsledky potvrzeny dalšími a rozsáhlejšími studiemi, jednalo by se o velmi levný a nenáročný test plicního karcinomu.
Zdroj: Medical Tribune