Respirační infekce a astma
„Porozumění mechanismům, které umožňují neastmatikům vypořádat se s běžným nachlazením, může konstituovat nový přístup k prevenci a kontrole astmatického záchvatu,“ řekl Nikolaos Papadopoulos, vedoucí autor publikovaného článku. Jeho práce prezentuje důkazy, že většina astmatických záchvatů provází běžná nachlazení a další respirační infekce. V některých případech je běžné nachlazení unikátním prekursorem dušnosti a dalších symptomů zejména u malých dětí.
„Během let se chronické astma stalo léčitelným. Avšak prevence akutních a někdy letálních záchvatů zůstává velmi obtížná – a jsou to právě tyto stavy, které vyvolávají úzkost a bolest a pacientovi znepříjemňují život,“ uvedl Papadopoulos. Podle něj nové studie demonstrují, že alergeny a škodliviny v ovzduší, jakými jsou výfukové plyny a tabákový kouř, zřejmě komplikují reakce astmatiků na viry a zesilují astmatické záchvaty a současně urychlují jejich nástup. Papadopoulos připomněl studii APHEA (Air Pollution on Health: European Approach), podle níž vzestup oxidu dusičitého (NO2) ve vzduchu kontaminovaném výfukovými plyny vede k častějším hospitalizacím. Děti exponované vyšším koncentracím NO2 také trpěly bolestmi krku, nachlazením a vykazovaly vyšší míru absence ve škole.
Spouštěče v ovzduší
Iritanty v ovzduší – výfukové plyny, tabákový kouř a alergeny – vedou k exacerbacím astmatických záchvatů. Podle závěrů shora jmenované studie APHEA, vycházející z průzkumu v 15 vybraných evropských městech, stouply hospitalizace o 2,6 % během jedné hodiny po vzestupu koncentrace NO2 na 50 μg/m3 v ovzduší kontaminovaném výfukovými plyny. Pokud byly astmatické děti exponovány jak virové infekci, tak i NO2, vzrostla incidence infekcí a závažnost astmatických symptomů byla tím větší, čím větší byla expozice uvedeným škodlivinám. Tyto nálezy jsou konzistentní se závěry studií zabývajících se infekcemi u kuřáků. Kromě toho děti s nachlazením, které jsou exponovány tabákovému kouři v ovzduší, čelí rostoucímu riziku dušnosti a jsou častěji hospitalizovány z důvodu astmatu.
Výsledná data dokládají, že expozice alergenům potencuje iritační efekt virové infekce u astmatiků. Je známo, že pacienti se sennou rýmou nebo astmatem, kteří byli experimentálně infikováni rhinovirem (virem způsobujícím běžná nachlazení) a potom exponováni alergenu, vykazovali intenzivnější reakce a vyšší riziko pozdní astmatické odpovědi.
Výzkum průběhu běžného nachlazení u astmatiků bude důležitým nástrojem výzkumu procesu vedoucího k astmatickému ataku. Jak u astmatiků, tak i u zdravých lidí respirační infekce poškozují superficiální buňky v dýchacích cestách a potencují reakce imunitního a nervového systému. „Zdraví dospělí jedinci jsou vybaveni rychlým a efektivním mechanismem potlačujícím invazivní patogeny vyvolávající běžná nachlazení,“ uvedl Papadopoulos. Podle něj studium afekcí infikovaných astmatiků umožní identifikovat rozdíly v mechanismech probíhajících u astmatiků a neastmatiků. To může determinovat metodu prevence bronchiální hyperreaktivity, jež vede k astmatickému ataku.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 7/2007, strana A15
Zdroj: