Řešení v Brně až koncem roku
Úvahy o možnosti převedení ÚN pod správu města Brna (viz MT 13/2008) P. Svoboda nevidí jako příliš reálné a ekonomicky únosné. “Nemocnice má bohužel značný vnitřní dluh z minulosti, protože se do ní v posledních patnácti letech prakticky neinvestovalo. Přestože je ekonomicky soběstačná a není zadlužená, potřebná investice pro další provoz a fungování ÚN ve stávajících prostorách dosahuje stovek milionů korun, a není tedy schopna tuto investici zajistit z vlastní ekonomické činnosti,” řekl pro MT P. Svoboda.
Dalším argumentem pro zrušení stávající podoby ÚN Brno je skutečnost, že ministerstvo zdravotnictví, které má jako jediné v kompetenci zabezpečení specializované traumatologické péče v ČR, rozhodlo o vybudování nového nadregionálního traumacentra ve Fakultní nemocnici Brno. Pro tento účel již podle P. Svobody vyčlenilo potřebných pět set milionů na stavbu a vybavení. “Stavební práce již běží, technika se pořizuje, je to nevratná věc. Každý chápe, že dvě nadregionální traumacentra v jednom městě fungovat nemohou. Navíc plán ministerstva posvětily zdravotní pojišťovny, které FN Brno přislíbily převod smluv, zajištění finančních prostředků a úhradu poskytnuté traumatologické péče,” uvedl P. Svoboda.
Bez traumacentra, a tím i příslušných úhrad od zdravotních pojišťoven nebude podle něj Úrazová nemocnice Brno schopna fungovat a zajistit svoji činnost bez vysokých ztrát. Postupně by zanikla a není logické ani to, aby plnila roli městské nemocnice zaměřené na drobnější úrazy a menší chirurgické výkony, protože taková už v Brně existuje – nemocnice Milosrdných bratří.
Ideálním řešením současné situace je podle P. Svobody dostavba a dovybavení moderního špičkového Úrazového centra a spinální jednotky evropského typu ve Fakultní nemocnici Brno a v něm i zajištění důstojných pracovních podmínek pro celý tým zdravotníků z ÚN. “Je to v dané situaci nejlepší varianta pro občany, pacienty i pro naše zaměstnance. Všechny ostatní varianty jsou horší. Čeká nás ještě další jednání s ředitelem FN Brno o organizační stránce péče traumacentra – chceme zajistit jeho integritu a samostatnost, protože to u nás funguje. Pak jsem si jist, že projekt bude fungovat velmi dobře, a díky návaznosti na další odborné i administrativní funkce FN Brno dojde k dalšímu zkvalitnění činnosti a především péče o pacienty,” dodal P. Svoboda. Podle jeho názoru by ale vzhledem k termínu podzimních voleb do krajských zastupitelstev i k avizovanému přechodu fakultních nemocnic na univerzitní – akciové společnosti – mohlo k podstatným změnám dojít až koncem tohoto roku.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 15/2008, strana B3
Zdroj: