Řešení srdečních arytmií?
Nový slibný lék, dronedaron, je v udržování sinusového rytmu a v terapii rekurentní atriální fibrilace signifikantně efektivnější než placebo. „Navíc pacienti neudávají žádné signifikantní zvýšení toxických účinků na plíce a ani u nich nedošlo k vyvolání dysfunkce jater či štítné žlázy,“ uvedl Bramah N. Singh z UCLA. Zprávu o nadějném léku přinesl odborný časopis New England Journal of Medicine ve svém prvním zářijovém vydání. Dobrá bezpečnost léku je důležitým zjištěním, protože tento přípravek, vycházející farmakologicky z amiodaronu (Cordarone), byl vyvíjen se snahou redukovat nepříznivé účinky amiodaronu na plíce, ledviny, játra a štítnou žlázu.
Zmíněné nálezy přinesly dvě identické multicentrické dvojitě zaslepené studie vedené nejen v Evropě a v USA, ale i v Austrálii, Jižní Africe a Argentině. Zahrnovaly celkem 1 237 pacientů, kteří před vstupem do projektu prodělali aspoň jednu epizodu atriální fibrilace v průběhu tří předcházejících měsíců. Mediánový čas k první rekurenci atriální fibrilace nebo flutteru po zahájení medikace činil ve skupině pacientů medikovaných dronedaronem 116 dní v porovnání s placebovou skupinou, kde byl 53 dní.
Během studie sice nebyly zjištěny signifikantní nežádoucí účinky, ale v experimentální skupině pacientů byly zjištěny vyšší koncentrace sérového kreatininu než v placebové skupině (2,4 % versus 0,2 %, p = 0,004).
V průvodním editorialu však Michael Ezekowitz z Lankenau institute for Medical Research ve Wynnewoodu upozornil na to, že studie neporovnávaly efektivnost dronedaronu s amiodaronem. Vzhledem k tomu, že vysoce rizikoví pacienti byli ze studie vyloučeni, výzkumníci nedoporučují dronedaron takovým pacientům předepisovat do doby, než budou shromážděny další údaje.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 28/2007, strana A7
Zdroj: