Rekombinantní faktor IX s prodlouženým poločasem
Výbor pro přípravky určené k léčbě vzácných onemocnění (COMP) Evropské lékové agentury (EMA) přidělil přípravku IDELVION (rekombinantní faktor IX s prodlouženou účinností) k léčbě hemofilie B status „orphan drug“.
Před tímto rozhodnutím COMP doporučil Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) schválení tohoto přípravku k uvedení na evropský trh. V současnosti je přípravek IDELVION schválen v USA a Kanadě, registrační řízení probíhá v Austrálii, Švýcarsku a Japonsku.
Společnost CSL Behring vyvinula tento přípravek s cílem prodloužit biologický poločas intravenózně podávaného faktoru IX. To se podařilo použitím fúzního rekombinantního albuminu, který je navázán na rekombinantní faktor IX (rIX‑FP). Albumin byl zvolen pro svůj dlouhý poločas a velmi nízký výskyt nežádoucích účinků. Přípravek IDELVION vykazuje v séru dostatečné koncentrace faktoru IX po dobu dvou týdnů. Je určen pro léčbu a profylaxi krvácení v důsledku vrozeného nedostatku faktoru IX.
Z pohledu klinických studií prezentovaných na ISTH
EMA schválila IDELVION na základě výsledků klinických studií fáze III (PROLONG), které byly uveřejněny na kongresu Mezinárodní společnosti pro trombózu a hemostázu (ISTH), jenž se konal v červnu 2015 v Torontu. Většina dětských i dospělých pacientů léčených rIX‑FP v rutinní profylaxi měla nulový výskyt ročního spontánního krvácení (annualized spontaneous bleeding rate, AsBR). Data z chirurgické podstudie vykazují, že jedna dávka rIX‑FP udrží hemostázu v průběhu operace.
rIX‑FP u již dříve léčených dospělých a dospívajících (abstrakt #OR347)
Toto sdělení o studii fáze II se týkalo účinnosti a bezpečnosti rIX‑FP v profylaktické léčbě jednou za 7, 10 a 14 dní a v režimu on demand při krvácení u 63 již dříve léčených pacientů (12 až 61 let) s hemofilií B (s aktivitou FIX nižší než 2 % normy). V prvním rameni studie dostávalo 23 již dříve léčených pacientů terapii on demand po šest měsíců a pak byli převedeni na profylaktickou léčbu jednou za sedm dní. V druhém rameni bylo 40 pacientů léčeno profylakticky v sedmidenním režimu po dobu šesti měsíců a pak byl režim změněn na desetidenní nebo čtrnáctidenní na 12 až 18 měsíců.
U nemocných, kteří začínali s režimem on demand a pak přešli na profylaktickou terapii, anualizovaný počet spontánních krvácení (AsBR) klesl o sto procent z 15,43 v době on demand režimu na 0,00 v profylaktické fázi (p < 0,0001). U pacientů se sedmidenním režimem i po převedení na desetiaž čtrnáctidenní intervaly podání rIX‑FP byl AsBR 0,00.
Devadesát devět procent krvácivých epizod bylo zvládnuto jednou nebo dvěma infuzemi, v 94 procentech stačila infuze jedna, a to bez ohledu na to, odkud krvácení pocházelo. Pacienti ve 14denním režimu dostávali střední dávku (medián) 75 IU/kg hmotnosti, což bylo zhruba jen 50 procent v porovnání s dávkou předchozího používaného přípravku. U žádného pacienta se neobjevily inhibitory faktoru IX ani protilátky proti FIX. Obecně byl rIX‑FP dobře snášen, nežádoucí účinky (především bolesti hlavy) udalo pět pacientů (7,9 procenta).
rIX‑FP u již dříve léčených dětí (abstrakt #OR346)
Další sdělení na kongresu ISTH shrnovalo výsledky terapie rIX‑FP v sedmidenním režimu u 27 již dříve léčených dětí (1 až 11 let) s hemofilií B (s aktivitou FIX nižší než 2 % normy). Pacienti byli léčeni 12 měsíců a/nebo 50 dní s podáním rIX‑FP.
Medián AsBR byl u profylakticky léčených 0,00. Celkem 97 procent krvácivých epizod bylo zvládnuto jednou nebo dvěma infuzemi, v 89 procentech stačila infuze jedna.
Farmakokinetický profil vykázal více než pětinásobný poločas a sníženou clearance rIX‑FP v porovnání s jinými produkty FIX. Všech 25 pacientů dostalo 50 či více dávek rIX‑FP; nebyla zjištěna přítomnost inhibitorů nebo protilátek proti rIX‑FP, nebyly hlášený žádné nežádoucí účinky a nikdo ze studie nevystoupil.
rIX‑FP u již dříve léčených pacientů podstupujících chirurgický výkon (abstrakt #PO253)
Třetí sdělení na kongresu ISTH zhodnotilo podskupinu pacientů, kteří v průběhu studie podstoupili chirurgický výkon. Sledovala se účinnost rIX‑FP v prevenci krvácení v průběhu operace a po operaci u deseti hemofiliků B (8 až 51 let). Výsledky prokazují, že k prevenci krvácení v průběhu operace postačuje jediná infuze rIX‑FP. Ve čtrnáctidenním pooperačním období si stav pacientů vyžádal od dvou do sedmi infuzí. Jak spotřeba, tak dávkování rIX‑FP bylo výrazně závislé na typu chirurgického výkonu. Neobjevily se ani inhibitory a protilátky proti rIX‑FP, ani nežádoucí účinky.
Zdroj: EMA, ISTH