Ředitel Hollý vrátil bohnické CKI o rok zpět a slíbil novinku
Připomeňme, že ředitel David v červnu 2006 omezil činnost centra s odůvodněním, že léčebna na jeho fungování ročně prodělává přibližně 3,5 milionu korun. Argumentoval i tím, že základní funkce CKI je splněna i v redukovaném provozu a navíc v léčebně došlo k personálním úsporám.
Přestože podle slov prvního náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra nebyla revitalizace CKI novému řediteli léčebny přímo uložena, plné obnovení činnosti centra se stalo jedním z prvních manažerských počinů MUDr. Hollého. V neděli 1. června to bylo oznámeno na breefingu pořádaném společně vedením léčebny, ministerstvem zdravotnictví a pražským magistrátem.
Režim CKI
V CKI budou obnovena lůžka pro krátkodobé využití, denní tým bude tvořit jeden lékař na plný úvazek a jeden na poloviční, dále psycholog, staniční sestra, sociální pracovnice a zdravotní sestra s psychoterapeutickou zkušeností. Noční provoz zajistí jeden lékař, nebo psycholog, který v případě nutnosti může být supervidován lékařem sloužícím v léčebně, a sestra s psychoterapeutickou zkušeností. Součástí provozu je i telefonická krizová nonstop linka (tzv. linka důvěry), kterou má na starosti sloužící sestra.
Ředitel Hollý seznámil účastníky breefingu s novinkou v činnosti centra, kterou charakterizoval jako ověřovací projekt: Pracovníci CKI budou mít nově za úkol vyjíždět i v rámci areálu léčebny k případným krizovým stavům u hospitalizovaných pacientů, které nebude moci vyřešit personál daného oddělení. „Tato krizová intervence přímo v rámci léčebny nám mimo jiné poskytne prvotní zkušenosti pro aktivitu, kterou bychom chtěli uskutečnit v budoucnosti – totiž pro krizové intervenční výjezdy za klienty či do komunit, neboli zavedení výjezdové služby CKI,“ vysvětlil M. Hollý.
Důvody obnovení centra
Podle člena pražského zastupitelstva Mgr. Milana Pešáka bylo obnovení bohnického CKI naprosto nezbytné, neboť krizové centrum městem zřizovaného Regionálního institutu ambulantních psychosociálních služeb (RIAPS) jednak kapacitně nestačilo pokrýt potřebné služby a jednak na rozdíl od léčebny nedisponuje potenciálem návazné péče.
Pražský primátor Pavel Bém zdůraznil, že absence nízkoprahové služby, jakou CKI poskytuje, se s časovým posunem projevuje chronizací některých závažných společenských problémů. Spolupůsobení bohnického CKI a RIAPS ve městě, které reprezentuje 11 % populace ČR a 15,5 % pracovních sil země, považuje za optimální.
Kdo uhradí deficit?
O finanční krytí činnosti bohnického CKI se podělilo ministerstvo zdravotnictví zřizovatelským příspěvkem ve výši dvou milionů a Magistrát hl. města Prahy dotací 1,5 milionu korun ročně. Celkově tato částka tedy kompenzuje ztrátu vyčíslenou bývalým ředitelem I. Davidem. Jeho nástupce považuje tuto „ekonomickou přízeň“ ministerstva a města za výzvu: „Budeme se snažit zefektivnit činnost CKI, modifikovat nabídku jeho služeb tak, aby se vešly do úkonů hrazených ze zdravotního pojištění, a také shánět možného strategického partnera pro centrum. Tím by se finanční požadavky na současné donátory měly postupně snižovat,“ řekl MUDr. Hollý.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 18/2008, strana B3
Zdroj: