Přeskočit na obsah

Radiologie stojí na neustálých technologických inovacích

Už řada lékařů získává nálezy pacientů z radiologické kliniky v Písku elektronicky. Moderní technologie a inovace v radiologii přibližuje v rozhovoru MUDr. Vladimír Palička ze společnosti Rentgen Písek s. r. o. K elektronické komunikaci používá systém od společnosti CompuGroup Medical Česká republika.

 

 

  • Radiologie je zajímavý obor, a to i díky inovativnosti, který v sobě skrývá. Jak ji vnímáte vy?

 

Radiologie je velice zajímavý obor hned z několika důvodů. Jednak kvůli spojení medicíny a techniky, jednak díky neustálým inovacím. Do inovací jsme se v roce 2011 pustili i my. Kromě rentgenů na klinikách v Písku a Vodňanech jsme rozjeli teleradiologické služby pro tehdejší Polikliniku Kladno.

 

 

  • Kolik pracovišť máte pod sebou a co mají společného?

 

Podílíme se na provozu dvanácti pracovišť a zaměstnáváme čtrnáct lékařů. Stojíme na nových technologiích, jakými jsou MacIntosh či ambulantní informační systém Turboasistent SQL od společnosti CompuGroup Medical (CGM). Lékařům dodáváme počítače, software, diagnostické stanice a požadujeme, aby pracovali výhradně na nich. Jsem rád, že jsme se tak rozhodli, neboť dnes zapneme počítač a všechno běží tak, jak má.

 

 

  • Na nové technologie jste se zaměřili i v oblasti zasílání lékařských zpráv lékařům. Je to tak?

 

Máte pravdu. Není přípustné, abychom lékařům posílali nálezy e‑mailem. Hledali jsme způsob, jak bezpečně a rychle dodat nálezy pacientů lékařům a jak od nich získávat elektronické žádanky. Rozhodli jsme se, že vyzkoušíme systém MEDICAL NET. Po krátkém zaškolení jsme zjistili, že přesně ten jsme potřebovali. Postupně se síť spolupracujících lékařů rozšiřuje a dnes odesílám zhruba 500 nálezů měsíčně.

 

 

  • Jak se podle vás o zdraví stará dnešní pacient?

 

Dnešní doba přináší spoustu možností jako elektronické zasílání nálezů přímo pacientovi do jeho úložiště. To jemu nálezy patří. Pacient tyto nálezy, pokud chce, sdílí s ošetřujícím lékařem, nebo si data přenese k lékaři jinému. Lidé se postupně musejí naučit o zdraví pečovat a být za ně zodpovědní. Stejně tak by se měli starat o to, co se děje s daty o jejich zdraví. Často se stává, že pacient neví, proč k nám přichází například na ultrazvuk. Když se však zeptám, dokdy má „technickou“ na autě, odpověď zná většina lidí. Je smutné, že se staráme o auta více než o sebe samé. Někteří se však o své zdraví starají, hlídají si životosprávu, sportují, evidují si denní počet kroků apod. Nakonec si tato data i ukládají. Taková sestava zdravotních dat dává kompletní obrázek o pacientovi a jeho přístupu ke svému zdraví.

 

 

  • Jak vidíte další uplatnění technických inovací?

 

Má vize je jednoduchá. Rád bych vytvořil síť pracovišť, která bude poskytovat základní radiologickou péči na úrovni poliklinik. Tato síť by neměla konkurovat nemocnicím, ale měla by být tím prvním sítem, kterým pacient prochází. Celá péče by byla pro zdravotnictví levnější, efektivní a pacientovi bližší.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené