Radiochirurgie jater měla českou premiéru
Nemocná byla při výkonu fixována speciálním zařízením pro stereotaktické ozařování, jež omezuje pohyb orgánů při dýchacích pohybech. Přesnost zaměření ozařovacího svazku byla zajištěna kontrolou polohy pomocí metody IGRT (Image Guided Radiotherapy) a kovového klipu v parenchymu jater. Při přípravě tohoto výkonu pracovníci Kliniky radiační onkologie využili 6leté vlastní zkušenosti s podobnými výkony v oblasti mozku. Několikaměsíční příprava na první radiochirurgický výkon mimo mozkovnu zahrnovala i vyškolení vlastních specialistů v zahraničí.
Radiochirurgie znamená cílené ozáření vysokou dávkou pouze ložiska nádoru s maximálním šetřením okolních zdravých tkání (nejde o "vyříznutí" nožem či skalpelem). Tato vysoká dávka záření koncentrovaná do malého objemu zničí nádorovou tkáň - laicky řečeno "vyřízne" postiženou oblast. Znekrotizovaná tkáň se po vysoké dávce zářením hojí zpravidla vazivovou jizvou asi dva až tři měsíce. Na tomto principu pracují všechny přístroje pro radiochirurgii a stereotaktickou radioterapii (X-nůž, gamanůž, CyberKnife, tomoterapie aj.).
Délka zákroku je v případě radiochirurgie zpravidla jednodenní, v případě stereotaktické radioterapie asi jedno- až dvoutýdenní. Celkově aplikovaná dávka oběma způsoby je biologicky i dvakrát vyšší a účinnější než standardně prováděna radioterapie v délce šesti až osmi týdnů. Tyto výkony se provádějí u přísně vybraných případů. V léčbě jaterních metastáz se podle typu nádoru dává přednost klasickým chirurgickým metodám, radiofrekvenční ablaci, ev. systémové terapii.
Stereotaktická radioterapie jaterních ložisek se provádí maximálně u dvou až tří ložisek do velikosti pěti centimetrů. U plicních nádorů je tato možnost zvažována u operabilních nádorů, které nelze operovat z nejrůznějších příčin. Druhým připravovaným pacientem pro radiochirurgický výkon v MOÚ je nemocná s periferně uloženým nemalobuněčným karcinomem plic.
Trendem je vyšší přesnost
Masarykův onkologický ústav provádí od r. 2004 stereotaktickou radioterapii a radiochirurgii pomocí X-nože v oblasti mozku.
V současné době má Klinika radiační onkologie k dispozici už dva přístroje pro tyto způsoby ozařování a je schopna provádět stereotaktické a radiochirurgické výkony i mimo mozkovnu. Kromě jater připravuje obdobné zákroky v oblasti plic a prostaty. Parametry přesnosti ozáření obou X-nožů jsou na úrovni rozpoznatelnosti diagnostických CT a MR přístrojů (asi 1 mm).
Stejnou přesnost dosahuje gamanůž (ozařování jen v oblasti hlavy a krku), CyberKnife (ozařování ložisek do 5 cm) a jiné systémy pro stereotaktickou radioterapii. X-noži lze uvedenými způsoby léčit malá nádorová ložiska, ale také i větší ložiska než je 5 cm. Navíc provádí konformní 3D radioterapii u nádorů pánve, prsu či plic; IMRT a I GRT techniky u nádorů hlavy a krku, prostaty aj. Trendem moderní radioterapie je zavádět nové metody ozařování s vyšší přesností, kromě radiochirurgie a stereotaktické radioterapie také IGRT techniky, ozařování kyvem (RapidArc, VMAT) a 4D radioterapii.
Vzhledem k obrovskému pokroku a rozšíření uvedených metod ozařování ve světě lze v reálné budoucnosti předpokládat rozšíření cílených technik radioterapie i ve všech Komplexních onkologických centrech naší republiky. Klinika radiační onkologie MOÚ je však zatím jediné pracoviště v ČR poskytující veškeré možnosti stereotaktické radioterapie a radiochirurgie. Své zkušenosti určitě předá dalším pracovištím především naší republiky.
Zdroj: Medical Tribune