Přeskočit na obsah

PZP se chystá na souboj u Ústavního soudu

Platforma zdravotních pojištěnců (PZP) ČR si ústy své předsedkyně Michaely Filipové a právníka Ondřeje Dostála sezvala novináře k závažnému sdělení. „Podobně jako celá česká veřejnost, i my jsme šokováni kauzou Bém–Janoušek,“ chopil se slova JUDr. Dostál. „Skutečný problém však vidíme jinde. Současný stav ve zdravotních pojišťovnách považujeme za protiústavní a nedemokratický, zejména pak ve VZP. Rozhodli jsme se proto podat stížnost k Ústavnímu soudu.“

JUDr. Dostál naráží na událost, která ve třetím březnovém týdnu značně rozvířila jakžtakž ustálené hladiny v české společnosti, „kauzu“ Bém–Janoušek, tedy na informace uniklé z odposlechů telefonátů bývalého primátora se známým lobbistou.

„Samozřejmě to sledujeme a máme doslova vyražený dech z možnosti takových praktik, zejména proto, že část se týkala obsazování ředitelských pozic ve VZP,“ upřesňuje Dostál. Soudí však, že skutečný problém je přece jenom jinde: „V tom, že občané odvádějí stamiliardové pojistné, a přitom nemají sebemenší kontrolu nad tím, co se ve zdravotních pojišťovnách děje.“

Takřka nulový přístup k informacím o chodu a hospodaření pojišťoven a nicotná pravomoc je ovlivnit, to jsou podle Dostála jednoznačně místa, kde bota zdravotnického systému tlačí nad rámec únosnosti. Dokonce natolik, že tento stav považuje za rozporný s čl. 21 Listiny základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR. „Zdravotní pojišťovny jsou přece veřejnými institucemi, občané by proto měli mít možnost kandidovat do jejich správních orgánů, případně své zástupce volit ve svobodných, přímých volbách. Fakt, že ředitel zdravotní pojišťovny je v zásadě odpovědný pouze správní a dozorčí radě pojišťovny, podle nás právně rozhodně není v pořádku.“

Dostál vychází z faktu, že v současné době je podle platných právních předpisů o zdravotních pojišťovnách (zákony č. 551/1991 Sb. a č. 280/1992 Sb.) správní rada VZP jmenována z jedné třetiny vládou a ze zbylých dvou třetin parlamentními politickými stranami. „Pro běžného občana je tudíž naprosto nedostupné jedno ze základních práv – volit či být volen do správních orgánů VZP. Ta je z hlediska řízení typicky zcela v područí vládních stran, resp. za určitých okolností v režimu jakési ‚opoziční smlouvy‘,“ zdůvodňuje názor PZP. Situace však podle Dostála není zcela v pořádku ani v pojišťovnách zaměstnaneckých, v nichž třetinu členů správních rad jmenuje ministerstvo zdravotnictví, třetinu volí zaměstnavatelé a poslední třetinu zaměstnanci zastoupení odbory. „Zde sice teoreticky k volbám dochází, avšak ministerstvo zdravotnictví vydalo v roce 2006 volební vyhlášku, která hlasovací právo omezuje pouze na velké zaměstnavatele. Běžný občan tedy sice může za určitých okolností kandidovat, nemůže však volit, a tedy ani reálně nemůže být zvolen. Právní předpisy přitom zpočátku dávaly občanům možnost podílet se na správě pojišťoven. Teprve v posledních letech byly tyto předpisy pokřiveny tak, že možnost účasti občanů zcela zmařily. PZP ČR vnímá tento stav jako protiústavní a hrubě odporující demokratickým principům,“ konstatuje JUDr. Dostál.

Kromě nedemokratičnosti a porušování práv pojištěnců vidí PZP ČR v současném stavu také zdroj neefektivit a plýtvání, v důsledku dokonce i ohrožení zdraví nemocných. „Připomeňme si namátkou některé případy,“ upřesňuje doktor Dostál. A vypočítává: „Faktický krach ZP Média a následná fúze s VZP se stamilionovou škodou pro její pojištěnce, netransparentní a patrně značně předražená investice do projektu IZIP, předražený provoz časopisu VZP, nedostatečná ochrana zájmů pojištěnců, tolerance úplatkářství a vynucování nepovolených přímých plateb, ignorování problémů s dostupností potřebné zdravotní péče a léků pro nemocné a v neposlední řadě i úsilí co nejdéle zatajovat konkrétní informace o smlouvách a o reálném hospodaření pojišťoven, a to přes jednoznačnou zákonnou povinnost umožnit přístup k informacím, potvrzenou i soudy.“

Alarmující je podle Dostála tento stav věcí především v době, kdy zdravotní reforma počítá s přidělením mnohem větších pravomocí právě zdravotním pojišťovnám, a to již od roku 2013. „Pojišťovny budou s nemocnicemi uzavírat nové smlouvy, což v podstatě znamená faktické zrušení nemocnic, kterým pojišťovny smlouvu odepřou. V souvislosti s novou smluvní sítí samozřejmě přijde redukce počtů lůžek a dalších kapacit. Správní orgány pojišťoven budou patrně rozhodovat o fúzích zdravotních pojišťoven. Když toto vše připočteme k současnému stavu, kdy zdravotní pojišťovna hraje významnou roli v procesu stanovování úhrad péče, léků, materiálu a v konkrétních smlouvách a dodatcích silně ovlivňuje, kolik si vydělají smluvní nemocnice, respektive kolik může potažmo nemocnice dát vydělat ‚z našich peněz‘ dodavatelům léků, materiálu a služeb, kdy zdravotní pojišťovny finančními limitacemi ovlivňují poskytovatele péče, což má rozhodující vliv na délku čekání na operace a další péči, je naprosto nezbytné, aby veřejnost měla přehled o tom, jak pojišťovny hospodaří a jak to v nich vlastně funguje,“ konstatuje JUDr. Dostál. „Zdravotní pojišťovna by však zároveň také měla být nejdůležitější kontrolní orgán, setká‑li se nemocný občan v nemocnici s vynucováním úplatků, takzvaných sponzorských darů za přednost či jiných forem korupce.“

V souhrnném prohlášení Platformy zdravotních pojištěnců ČR se píše, že „… PZP podpoří změnu zákona o zdravotních pojišťovnách, navrženou NERV a ministerstvem zdravotnictví v té části, která zavádí přímé volby do orgánů pojišťoven mezi jejími pojištěnci; zadruhé – oproti tomuto návrhu bude usilovat o plné uplatnění rovného a přímého volebního práva, tedy odstranění nedemokratického pravidla o jmenování části členů stranami, vládou či MZ; zatřetí – zpracuje ústavní stížnost proti bránění občanům svobodně volit a být volen do orgánů zdravotních pojišťoven, což je důležité zejména pro případ, že by navržený zákon nebyl schválen či byl nepřijatelným způsobem pozměněn. PZP ČR současně žádá o spolupráci stávající členy správních orgánů zdravotních pojišťoven, kteří, ač nebyli zvoleni v řádných volbách, pociťují svou odpovědnost chránit práva a zájmy pojištěnců.“

Podle závěrečných slov JUDr. Dostála PZP již získala jistou podporu pro své kroky u části senátorů: „Ústavní stížnost bude podána v řádu několika týdnů. Podáme ji buď přímo s podporou Senátu či jeho části, anebo bez ní. V tom případě by se jednalo pouze o iniciativu PZP.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené