Psychické prožívání u chirurgických pacientů - využití analgetické hypnózy -dokončení
PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., pokračuje na našich stránkách v cyklu svých článků věnovaných aplikované psychologii. V MT 21/2008 se poprvé věnovala pro někoho možná kontroverznímu tématu využití hypnózy v chirurgických oborech, konkrétně uspávací metodě. V dokončení tentokrát popisuje metodu stupňované náročnosti bdělých sugescí.
Metoda stupňované náročnosti bdělých sugescí je direktivní formou navození hypnózy.
Při této metodě hypnotizér vystupuje v aktivní direktivní roli. Využívá se při ní pacientovy základní sugestibility k uskutečnění některých jednodušších sugescí, k vystupňování sugestibility, k dosažení silného vlivu terapeuta na pacienta. Hypnotizace je rychlá, sugesce následují rychle za sebou, a to tónem, který nepřipouští jejich neuskutečnění.
Hypnotizace – postup
Instrukce:
Uvedu vás do hypnózy, ve které budete zcela pod mým vlivem, dokud vás z tohoto stavu opět nevyvedu. Než napočítám do tří, budete ve stavu hluboké hypnózy, zcela pod mým vlivem, vše, co řeknu, se ihned uskuteční, přitom nebudete ospalý, ale budete zcela aktivní. Jedna...dvě...tři... Jste v hluboké hypnóze.
Je možné pokračovat v terapeutických sugescích při trvale otevřených očích pacienta a hypnózu ukončit dehypnotizací, nebo příkazem, aby si lehl a spal. Jestliže není osoba dostatečně hypnabilní, doporučuje se využívat uspávací techniku.
Znecitlivění pomocí hypnotické sugesce se využívá v chirurgii, ortopedii, a to buď jako doplněk některého z typů anestezie, nebo jako jediná metoda – především u menších zákroků, kde užití běžné anestezie je ze zdravotních důvodů pro pacienta riskantní. S úspěchem se jako doplněk svodné anestezie využívá v plastické chirurgii, mikrochirurgii nebo traumatologii. Její využití je možné i u popálenin, zvláště při bolestivých převazech. Pro ilustraci uvádíme sugerování analgezie u pacienta s úrazem ruky, ke kterému došlo na motorové pile. Pacientovi pila uřízla pravou horní končetinu v dlani. U pacienta byla k mikrochirurgickému zákroku využita i hypnóza. Hypnóza byla zahájena klasickou metodou, která byla popsána výše. Dále byly užity následující sugesce:
Vaše pravá ruka bude nyní ztrácet citlivost. Přestanete vnímat jakékoli pocity, bolest, dotek, tlak, chlad, teplo. Ruka bude naprosto necitlivá. Vnímání ve vaší ruce se začíná otupovat. Za chvíli nebudete cítit bolest ani můj dotyk. Dotknu se vaší ruky a vy budete cítit už jen velmi slabě, jako přes tlustou rukavici. Vnímání a pociťování dále slábne, je slabší a slabší, ruka cítí stále míň, stává se úplně necitlivou. Přestáváte v ní cítit, nebudete v ní cítit vůbec nic. Ruka přestává cítit. Nic v ruce necítíte. Ruka je jako ze dřeva nebo z kamene, není schopna nic pociťovat, nevnímá vůbec nic…Nic už v ruce necítíte a nebudete v ní cítit tak dlouho, dokud vám do ní citlivost nevrátím. Ruka je jako ze dřeva, z kamene, nic nepociťuje ani v hloubce ani na povrchu.....nevnímá vůbec nic. Vaše pravá ruka nic necítí.
Analgezii obecně ukončujeme sugescemi, že například „citlivost se bude do ruky nyní opět vracet, ruka začíná již zase cítit normálně, budete v ní opět schopen všechno cítit jako dřív“. Sugerování analgezie do jedné ruky může být východiskem i pro sugerování analgezie do jiných částí těla.
Sugesce ztuhnutí a ochlazení příslušné oblasti se užívá k zmírnění krvácení. Při ukončování hypnózy se sugeruje, že pooperační období bude příjemné a klidné, bez potíží a bez bolesti.
Zdroj: