Psychiatričtí pacienti a mediální bububu
V posledních několika měsících se objevilo několik případů násilného chování, jejichž protagonisty byly osoby s duševní poruchou. Reakce na tyto události potvrdily pravdivost bonmotu psychiatra prof. Cyrila Höschla, jenž říká, že média se o jeho obor zajímají pouze tehdy, když bývalý psychiatrický pacient umlátí babičku, neboť případy, kdy někoho umlátil bývalý stomatologický či chirurgický pacient, trhák na titulní stranu nezajistí. Na pražské Psychiatrické klinice Ke Karlovu proto třetího března proběhla tisková konference nazvaná Agrese, duševní poruchy a systém psychiatrické péče; uspořádala ji Psychiatrická společnost ČLS JEP (PS) a jejím účelem bylo porovnat zmíněný zcela iracionální přístup a fakta.
Člen výboru PS doc. MUDr. Jan Vevera, Ph.D., prezentoval výsledky zahraničních i domácích studií, z nichž vysvítá, že drtivá většina psychiatrických pacientů se násilně nechová. V prezentaci dále zaznělo, že násilněji než běžná společnost se chová pouze malá část nemocných trpících schizofrenií a bipolární afektivní poruchou, s nimiž se navíc většinou u těchto pacientů pojí antisociální porucha osobnosti. Diagnóza schizofrenie tak u mužů zvyšuje riziko vraždy osmkrát a u žen šestkrát, celkové riziko však navzdory tomu zůstává velice malé.
„Během hospitalizace se násilně chová jen malá část pacientů – podle našich údajů z roku 2005 je to pět procent. V době studie žádný z těchto útoků nevedl k vážnějšímu poranění. V předchozím výzkumu jsme opakovaně zjistili, že na rozdíl od USA a západní Evropy nedochází k podstatnému růstu násilného chování u psychiatrických pacientů v ČR,“ uvedl doc. Vevera. Zmínil též, že schizofrenici v USA žijící ve společnosti jsou čtrnáctkrát častěji oběťmi trestného činu než jeho pachateli, a dodal, že „podle právě probíhající studie dr. Černého jsou i u nás pacienti častěji oběťmi než aktéry násilného chování“.
Na model péče o osoby s duševní poruchou se poté zaměřil MUDr. Zdeněk Bašný, člen výboru PS a České psychiatrické společnosti, o. s. Konstatoval, že ač splňuje, co od něj společnost žádá a očekává, má jeden výrazný handicap, jímž je neschopnost reagovat na moderní trendy, především v podobě rozvoje komunitní péče. Důvodem, proč se nedaří naplňovat Koncepci oboru psychiatrie, přijatou na sjezdu PS v roce 2000 a Vědeckou radou MZ ČR o dva roky později, je podle dr. Bašného absence politického lobbingu a s ním související nezájem politických kruhů.
V diskusi s novináři zaznělo, že právě i rigidita systému psychiatrické péče má jistý podíl na stigmatizaci psychiatrických pacientů. Strašení veřejnosti jejich nebezpečností však mají z největší části na svědomí právě žurnalisté, což vyplynulo ze třetí obsáhlé prezentace, s níž na tiskové konferenci vystoupila MUDr. Lucie Nawková, řešitelka výzkumu Obraz psychiatrie v médiích. Upozornila proto přítomné žurnalisty, že výbor PS vypsal „novinářskou cenu za nejkvalitnější příspěvek týkající se problematiky duševních poruch, duševního zdraví a psychiatrické péče“. Vítěz získá peněžitou prémii dvacet tisíc korun a bude hostem celostátní psychiatrické konference ve Špindlerově Mlýně, pořádané ve dnech 10. až 14. června.
Zdroj: Medical Tribune