Přeskočit na obsah

Prvním hybridním dnům v IKEM dominovaly živé přenosy ze sálu

Ve dnech 17. a 18. září uspořádala Klinika transplantační a cévní chirurgie IKEM, Praha, pod záštitou České společnosti kardiovaskulárni chirurgie první akreditovaný workshop věnovaný hybridním výkonům v léčbě ischemické choroby dolních končetin. Akce nesla název 1. hybridní dny.

I když je v současnosti stále větší počet pacientů léčen čistě endovaskulárně, existuje skupina pacientů, která vyžaduje kombinovaný přístup s využitím jak chirurgických, tak endovaskulárních technik. Hybridní nebo také kombinovaný výkon umožňuje kompletní revaskularizaci končetinových tepen u polymorbidních pacientů s komplexním multietážovým arteriálním postižením.

První hybridní výkon byl proveden a popsán v literatuře v roce 1973. Jednalo se o kombinaci PTA pánevních tepen a femorofemorálního bypassu. V současnosti tvoří hybridní výkony 5 až 21 % z celkového počtu cévních rekonstrukcí. Hybridní výkony mohou být prováděny jako jedno‑ nebo dvoudobé. Za poslední období bylo publikováno mnoho prací, které popisují výsledky hybridních výkonů v různých indikacích. Tyto kombinované výkony lze provádět u širokého spektra pacientů s ICHDK. Hlavními indikacemi jsou klaudikace a kritická akutní končetinová ischémie. Vybavení operačních sálů moderní zobrazovací technikou a vytváření hybridních sálů vede k rozšiřování diagnostických a terapeutických možností v léčbě ischemické choroby dolních končetin. Intenzivní vývoj endovaskularního instrumentaria, které se stalo uživatelsky velmi přívětivým, umožnil provádět tyto výkony i v rámci jiných specializací, např. cévní chirurgie a angiologie.

Výhody jednodobých hybridních výkonů lze shrnout následovně: 1. nedochází k opoždění kompletní revaskularizace ischemické končetiny, 2. výkon na operačním sále umožňuje okamžitě řešit neadekvátní výsledek endovaskulární části výkonu, 3. jsou eliminovány punkční komplikace perkutánní angioplastiky, 4. jsou minimalizovány možné infekční komplikace dvoudobého výkonu, 5. není potřebná úprava farmakoterapie před chirurgickým výkonem v druhé době a 6. pobyt v nemocnici je kratší a levnější než u dvoudobé hospitalizace. Hybridní výkony nabízejí kompletní revaskularizaci multietážového tepenního postižení minimálně invazivní metodou s nízkou 30denní mortalitou a morbiditou a uspokojivými výsledky i u vysoce rizikových pacientů.

Kombinace přednášek a živých přenosů byla velmi instruktivní

První hybridní dny, akreditované Českou lékařskou komorou, se odehrály na půdě Kliniky transplantační a cévní chirurgie IKEM, Praha. Šlo o první workshop u nás věnovaný hybridním výkonům v léčbě pacientů s ischemickou chorobou dolních končetin. Akce, již sponzorsky podpořily firmy BARD (poskytla kompletní endovaskulárni instrumentarium) a firma GE (zapůjčila nejnovější model C‑ramena), měla charakter postgraduálního vzdělávacího kursu určeného pro cévní chirurgy. Byla rozdělená na teoretickou a praktickou část. První den workshop otevřel zástupce přednosty Kliniky transplantační a cévní chirurgie MUDr. Libor Janoušek, Ph.D. Program pokračoval přednáškami o indikacích hybridních výkonů (MUDr. Peter Baláž, Ph.D.), prezentací současného stavu edukace cévních chirurgů v endovaskulárním programu u nás a ve světě (MUDr. Jaroslav Chlupáč), komplexní přednáškou o technickém a materiálovém vybavení a legislativních normách hybridních výkonů prováděných na operačním sále cévním chirurgem (MUDr. Slavomír Rokošný). Pozvání na workshop přijal primář angiocentra Vítkovické nemocnice v Ostravě, MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., jenž teoretický program obohatil o přednášky o základních endovaskulárních technikách v aortoilické a infrainguinální oblasti.

Po teoretické sekci a obědě se účastníci přemístili do prostor operačního traktu, kde v předsálí sledovali přenos hybridního výkonu. Jednalo se o kombinaci dezobliterace společné stehenní tepny a profundoplastiky s endovaskulárnim řešením postiženého pánevního řečiště u pacienta s kritickou končetinovou ischémií. Operaci prováděli cévní chirurgové a byla živě přenášena do posluchárny. Celý výkon byl moderován a interaktivně komentován. Velkým přínosem byla interaktivní spolupráce s MUDr. Kučerou, který živý přenos erudovaně komentoval.

Druhý den byla teoretická část programu zahájena velice důležitou přednáškou o radiační ochraně v podmínkách operačního sálu (MUDr. Vladimír Vondráček). Poslední přednáškou byla prezentace výsledků hybridních výkonů z cévní chirurgie IKEM, která patří mezi hlavní cévně chirurgická centra zabývající se problematikou hybridních výkonů. Po ukončení teoretické části druhého dne workshopu následoval druhý živý přenos. Šlo o pacientku s postižením společné stehenní tepny, jež bylo ošetřeno chirurgicky a současně byla provedena angioplastika povrchní stehenní tepny. Oba operační výkony po anesteziologické stránce vedl MUDr. Roman Dančo. Celá akce proběhla ve velice přátelské atmosféře a byla plná odborných dotazů a diskusí. Věříme, že 1. hybridní dny přispěly k rozvoji kombinovaných výkonů v České republice a byly příspěvkem i v oblasti vzdělávání v této problematice. Na závěr chceme poděkovat celému týmu jak sálových, tak anesteziologických sester a sanitářů. Bez velkého nasazení všech zúčastněných by nebylo možné 1. hybridní dny uskutečnit.


MUDr. Peter Baláž, Ph.D.,
Klinika transplantační chirurgie IKEM, Praha

Medical Tribune

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené