První výsledky průzkumu kouření jsou varující
Cílem kampaně HELP - For a life without tobacco, kterou organizovala Evropská komise, je přesvědčit lidi, aby přestali kouřit, popřípadě ani kouřit nezačali. Studie Help-COmets, jež v jejím rámci probíhá, je založena na měření vydechovaného oxidu uhelnatého (COex). Průzkumu se zúčastnilo bezmála 112 tisíc kuřáků a nekuřáků z 27 členských zemí Evropské unie. Nyní, rok a půl od zahájení studie, jsou již známy první předběžné výsledky.
„Předpokládali jsme, že úroveň CO v plicích kuřáků bude vysoká, ale taková míra znečištění, jakou jsme zjistili, překročila i naše nejhorší obavy,“ uvedla MUDr. Eva Králíková, CSc. Podle ní jsou kuřáci těžce intoxikováni oxidem uhelnatým z cigaretového dýmu, přičemž naměřená průměrná koncentrace COex u celkem 49 392 kuřáků na úrovni 17 ppm dvojnásobně přesáhla maximální přípustnou hodnotu znečištění ovzduší v městech EU, jež činí 8,5 ppm. Naopak u celkem 62 433 nekuřáků byla naměřena průměrná koncentrace COex 3,9 ppm, což je méně než polovina výše zmíněného limitu pro znečištění ovzduší a v podstatě odpovídá úrovni znečištění běžnému ve velkých evropských městech. Oxid uhelnatý, jenž má 200krát vyšší afinitu k hemoglobinu než kyslík a způsobuje tkáňovou hypoxii, je výborným indikátorem pro zasažení organismu zplodinami kouření. Mezi zvýšením koncentrace COex a dalších toxických látek, jako jsou nikotin, benzen či dehet, existuje těsná korelace.
U mužů je koncentrace exhalátu vyšší než u žen
Ze zkoumání získaných dat v rámci studie se například zjistilo, že koncentrace exspirovaného CO po vykouření jedné cigarety je vyšší u mužů (1,94 ppm) než u žen (1,82 ppm). Muži také kouří širší škálu tabákových produktů než ženy.
Už po vykouření jedné až pěti cigaret denně se koncentrace COex zvýší nad maximální přípustnou hodnotu pro ovzduší (8,5 ppm). Koncentrace COex se po vykouření standardní cigarety a cigarety z baleného tabáku zvyšuje o 1,9 ppm. K největší intoxikaci COex však dochází po vykouření vodní dýmky, je šestkrát vyšší než po vykouření cigarety, vyšší je i po vykouření dýmky či doutníku.
U nekuřáků, kteří uvedli, že byli v zakouřeném prostředí, se objem COex zvyšoval v závislosti na době strávené v daném prostředí, přičemž během dvou hodin došlo ke zvýšení koncentrace COex na dvojnásobek. U nekuřáků, kteří hlásili více než 30 minut pobytu v zakouřeném prostředí, se naměřila průměrná koncentrace COex vyšší o 33 % (5,2 ppm). Nekuřáci se mají lépe v zemích, kde jsou ke kuřákům přísnější, neboť se zjistilo, že koncentrace COex se u nekuřáků snižuje v zemích, kde platí zákaz kouření na veřejnosti nebo silná regulace tabákových výrobků, např. Irsko, Finsko, Dánsko, Velká Británie, Francie a Švédsko (méně než 3 ppm). Naopak v zemích bez regulace kouření, jako je Litva, Polsko a Řecko, se u nekuřáků naměřily více než dvakrát vyšší koncentrace COex (6 ppm).
Zdroj: