První údaje o účinku poplatků
bere MZ s rezervou
Podle předběžného odhadu ministerstva zdravotnictví (MZ) se zavedení regulačních poplatků mělo projevit zhruba desetiprocentním poklesem jak ve využívání ambulantních a pohotovostních služeb a v počtu hospitalizací, tak ve výdajích zdravotních pojišťoven za léky. Údaje za první měsíc tuto prognózu překročily.
V lednu poklesl počet návštěv u ambulantních specialistů o 24 %, hospitalizací o 14 %, výjezdů záchranky o 9 % a výdaje pojišťoven za léky se v meziroční srovnání snížily o 26 procent. Podle mluvčího MZ Tomáš Cikrta je ale nutno tato čísla brát s rezervou. “Mapují jen jeden měsíc a nezohledňují všechny vlivy," řekl T. Cikrt ČTK. Podle jeho slov lze navíc z vývojových čísel usoudit, že trend poklesu, tak velký nebude. Skutečný efektu poplatků bude podle názoru ministerstva možné interpretovat až za půl roku. Ještě přesněji až po roce, neboť budou známy celoroční výkyvy ve spotřebě zdravotní péče. Hodnocení za čtvrt roku, na němž se pod tlakem lidovců shodla koalice, nezjistí podle Cikrta celkový efekt. “Spíše se budou hledat skupiny, kterým je třeba pomoci. To by ale mělo být řešeno změnami v sociální oblasti, nikoli rušením povinností platit,” shrnul názor ministerstva Cikrt.
Pokles výdajů na léky vysvětluje mluvčí MZ např. tím, že se lidé před koncem roku vybavili do zásoby. Podobně je tomu i u návštěv specialistů - pacienti obešli lékaře s předstihem. Paradoxně vypadá pokles zájmu o záchranky, protože tam se poplatky nehradí. Občané se - zřejmě z neinformovanosti - snaží omezovat i tuto péči.
Z údajů zdravotních pojišťoven rovněž vyplynulo, že již za několik týdnů více občanů dosáhlo na pětitisícový limit. Poplatky zahrnuté do výpočtu limitu, tedy za návštěvu lékaře, položku na receptu a část doplatků za léky, budou sice hradit dál, ale jejich pojišťovna jim je vždy po skončeném čtvrtletí vrátí.
“Více než zatím nepřesná čísla o poklesu návštěv u lékaře nás těší, že se potvrzuje přínos limitu," uvedl T. Cikrt. MZ podle něho překvapilo, že už po měsíci byli zaznamenáni pacienti s tak vysokými náklady na zdravotní péči. Předpokládá, že v průběhu roku stoupne jejich počet na desetitisíce. Ochranná funkce limitu tím bude jednoznačně zvýrazněna.
Od začátku roku se vybralo na poplatcích asi 400 milionů korun. Více než polovinu zaplatili ekonomicky aktivní občané, to podle MZ mj. dokládá, že děti ani důchodci nejsou skupinami, poplatky nejvíce zasaženými.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 9/2008, strana B2
Zdroj: