První řízená hypotermie pro novorozence v ČR
Na Klinice dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze byla poslední květnový týden uvedena do provozu řízená hypotermie pro léčbu novorozenců s hypoxicko‑ischemickou encefalopatií. Ta je způsobena nedostatečným zásobením mozku kyslíkem a patří mezi prognosticky nejzávažnější onemocnění, jaké se může objevit u donošených novorozenců. K nedostatku kyslíku může dojít ke konci těhotenství, během porodu nebo i po porodu a často vede u novorozence k poruše funkce centrální nervové soustavy.
Ve vyspělých zemích včetně České republiky se výskyt hypoxicko‑ischemické encefalopatie odhaduje na 0,2 až 0,4 % u všech novorozenců. V naší zemi to představuje asi 200 až 400 novorozenců ročně. Z takto postižených dětí až pětina umírá brzy po narození a dalších 25 % má trvalé neurologické následky. Dosavadní léčebné možnosti jsou poměrně omezené. Řízená hypotermie, tedy cílené ochlazení nemocného dítěte na teplotu 33 až 34 °C po dobu 72 hodin, ale významně zvyšuje šanci postiženého novorozence. Výsledky mezinárodních studií prokázaly, že využitím této léčebné metody klesá úmrtnost a rovněž se snižuje výskyt neurologických následků.
„Klinika je prvním pracovištěm v České republice, které disponuje přístrojem pro řízenou hypotermii. Zařízení je umístěno na jednotce intenzivní a resuscitační péče a bude využíváno pro novorozence i děti z Prahy a Středočeského kraje,“ uvedl MUDr. Václav Vobruba, vedoucí lékař Jednotky intenzivní a resuscitační péče Kliniky dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Cena přístroje včetně nezbytného vybavení je tři čtvrtě milionu korun.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 20/2007, strana A4
Zdroj: