Přeskočit na obsah

Průzkum DAČR se ptá: A co si o diabetu myslíte vy?

Valí se na nás odevšad. Banální konstatování: přichází doba inflace informací. Tedy, v minulosti se volalo po tom, aby byly informace k dispozici, nyní se volá po tom, aby jich bylo méně. Což je trochu nepochopení, informací asi není nikdy dost, problém je v tom, že není lehké rozlišit, které aktuálně potřebujeme anebo které budeme potřebovat v budoucnosti. Či ještě jinak, které informace jsou pro nás kvalitní a které nekvalitní. Vždy, když se cítím zahlcen různými výsledky studií, superstudií a metastudií, které nějak neladí s přirozeným pohledem na svět, snažím se vrátit zpět ke kořenům – základním otázkám, jako je třeba: Pro koho je tu medicína a zdravotníci?

Odpověď (nechám‑li stranou cynické zkratky) je zřejmá – pro nemocné, a preventivní medicína je pro zdravé. To je smysl medicíny a vše, co se v ní děje, by mělo být poměřováno tímto pohledem. Samozřejmě, jsem dalek toho, abych tvrdil, že celý složitý propletenec zdravotnictví, průmyslu, nemocných a zdravotníků se dá vysvětlit jednoduchou otázkou, resp. odpovědí. Ale ve vztahu k řadě témat, která jsou v posledních letech regulérně předestřena k diskusi v oblasti prevence a terapie diabetu, jsem si uvědomil, že v první řadě by bylo záhodno se zeptat, co si o problematice myslí občané.

Jako odezva diskusí na toto téma byla oslovena Diabetická asociace ČR se žádostí o zprostředkování nezávislého průzkumu názorů občanů na problematiku diabetu. Diabetická asociace ČR proto zadala společnosti ppm factum research požadavek realizace nezávislého výzkumného šetření, jehož cílem bylo zjistit, zda si populace ČR uvědomuje závažnost onemocnění diabetem a zda vnímá rizika, která tato nemoc přináší. Výzkum byl proveden na reprezentativním vzorku populace v rozmezí 25 až 75 let. Toto šetření je jedním z kroků naplnění Národního diabetologického programu, který vznikl za přímé spoluúčasti a podpory Diabetické asociace České republiky a který byl přijat ministrem zdravotnictví v roce 2013.

Výsledky, které byly zveřejněny na tiskové konferenci, celkem odpovídají předpokladům, ale poukazují též na mezery, které by bylo vhodné vyplnit edukací, medializací a cílenými programy ozřejmujícími kupříkladu význam pohybu u diabetu 2. typu.

Sociologický průzkum je směsí objektivní informace o znalostech občanů, objektivní informace o pocitech občanů a také o jejich subjektivních přáních. Diabetes je závažná až velmi závažná nemoc, což je objektivní skutečnost, a příjemné zjištění je, že si to myslí 90 % občanů (graf 1).

Toto zjištění je důležité v kontextu známé skutečnosti tolikrát zkratkovitě vyjádřené bonmotem „diabetes nebolí“. Průzkum dále ukazuje, že data ÚZIS nejsou tak úplně neplatná a zpochybnitelná, protože 9 % osob uvedlo, že se pro diabetes léčí. Současně průzkum potvrdil předpoklad hereditární zátěže, většina nemocných má mezi příbuznými také diabetika. A konečně 80 % pacientů je léčeno u specialistů; ještě důležitější je, že ti, kteří diabetes nemají, by chtěli být u specialistů léčeni, pokud by touto nemocí onemocněli (graf 2).

Jednou stranou mince je názor občanů, druhou stranou mince jsou objektivní data o incidenci a prevalenci nemoci, komplikací, o terapii a jejím výsledku, sumárně informační aparát ke zhodnocení efektivity zdravotnictví a kvality poskytovaných služeb. To jsou informace v naší zemi celkem vzácné a ne běžně dostupné. ÚZIS sbírá data základní, z nichž nelze dost dobře odvodit mnoho údajů právě pro posouzení kvality terapie, případně jejích výsledků. Diabetická asociace se opět pokusila navázat na tradici a s pomocí VZP analyzuje data o pacientech sledovaných pro diabetes mellitus. Již první údaje ukazují (a potvrzují) velmi důležité skutečnosti. Pouze necelých 60 % osob, u kterých se někdy objevila diagnóza diabetu, je každoročně nejméně jednou vyšetřeno u diabetologa. Nejčastější vyšetření u těch, kteří jsou vedeni s diagnózou diabetu, je vyšetření interní. Je zajímavé, že 10 % osob má stanovenou glykémii glukometrem v ambulanci (kód určený pro praktické lékaře). Zatím velmi hrubá a nefiltrovaná analýza dat (graf 3) ukazuje, že informací kvalitních se nedostává a že by bylo vhodné skutečně využít možností, které skýtá analýza sumy údajů v datech, jež jsou uložena v elektronické podobě.

Poznatky z kybernetiky říkají, že principy řízení jsou shodné u živých i neživých systémů a že základním prvkem řízení je informace a zpětná vazba. Diabetická asociace se pokusí iniciovat analýzy, které všem nabídnou validní informace o diabetologii. Informace kvalitní a objektivní. Jistě budou vhodným doplňkem sociologických průzkumů, které informují o tužbách, přáních a znalostech občanů.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené